reklama

Uvedl to Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha platí od sobotních 10:00 do 18:00 pro celý Kraj Vysočina, Plzeňský a Karlovarský kraj a Prahu, většinu okresů Středočeského kraje a také pro část Jihočeského, Ústeckého a Pardubického kraje.

Vítr může poškodit stromy a lesní porosty nebo způsobit menší škody na budovách. Hrozí nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, může se zkomplikovat doprava. Meteorologové doporučují lidem, aby zajistili okna a dveře a uklidili nebo upevnili volně uložené předměty. Na horách by turisté měli omezit túry, zejména se nemají vydávat do hřebenových partií.

Předpověď na sobotu (00-24):
V noci zataženo až oblačno, k ránu místy polojasno a zejména na Moravě ojediněle mrznoucí mlhy. Na horách a na západě Čech sněžení, v polohách pod 500 m déšť se sněhem nebo i déšť. Jinde srážky jen ojediněle. Přes den zataženo až oblačno, ráno na Moravě a ve Slezsku místy polojasno a ojediněle mrznoucí mlhy. Od západu postupně déšť se sněhem nebo déšť, v polohách nad 500 m, postupně nad 800 m sněžení. Večer ubývání srážek a místy i oblačnosti.

Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C. Mírný jihozápadní, postupně západní vítr 3 až 7 m/s, na Moravě zpočátku jen slabý do 3 m/s. Během dne zejména v Čechách přechodně vítr čerstvý 6 až 11 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), na horách kolem 25 m/s (90 km/h).

Předpověď na neděli (00-24):
Oblačno až zataženo, zpočátku místy až polojasno. Od jihozápadu na většině území déšť nebo přeháňky, nad 600 m zpočátku i sněžení. Odpoledne ubývání srážek. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, na severovýchodě Čech, Moravě a ve Slezsku místy kolem 5 °C. Mírný, během dne přechodně čerstvý jižní až jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Večer bude vítr slábnout.

reklama