Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí překvapí: V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

Zimní mrazy, ilustrační foto
Zimní mrazy, ilustrační foto
Foto: Roman Veselý / INCORP images

Letní teploty se ještě v Česku nechystají zabydlet, varují meteorologové. Podle jejich prognóz nás v příštím týdnu čeká příval studeného oceánského vzduchu. V nížinách se teploty budou pohybovat kolem deseti stupňů Celsia během dne. Na horách je třeba počítat s intenzivním sněžením, které se může dostat i do nižších poloh.

„Dost pravděpodobné je i to, že s námi chladný vzduch minimálně po většinu příštího týdne zůstane. Otazník zůstává zejména nad tím, jak moc chladný vzduch bude do prostoru střední Evropy proudit,“ píší experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na síti X s tím, že očekávané ochlazení je zcela jisté.

Stromy a rostliny, které už začaly kvést, se mohou potýkat s výzvou přicházejícího mrazu, který může mít pro ně fatální následky. Meteorologové varují, že pokud se v následujícím týdnu udrží tendence k jasným nocím, teploty se mohou snížit až k -2 °C, a to zejména ve druhé polovině týdne.

V pondělí se očekává zataženo až oblačno, s občasným deštěm nebo přeháňkami, přičemž oblačnost a srážky budou proměnlivé. Teploty se pohybují od 13 do 9 °C, na severozápadě Čech kolem 7 °C. Maximální teploty se očekávají mezi 13 a 18 °C, na jihovýchodě až 21 °C.

Od úterý do čtvrtka se očekává proměnlivé počasí s převážně oblačnou oblohou a občasnými dešťovými nebo sněhovými přeháňkami. Vyskytne se i ojedinělá bouřka, zejména ve vyšších polohách, kde mohou být srážky smíšené nebo sněhové. Teploty klesnou na 8 až 4 °C v noci, až k bodu mrazu, s maximy mezi 9 a 14 °C, postupně klesajícími na 5 až 10 °C během dne.

Témata:  počasí mráz

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy