Ve středních Čechách se varování meteorologů týká dolního toku Berounky. Její hladina by ale měla kulminovat na prvním stupni povodňové aktivity, kdy se ještě voda nevylévá z břehů. Na první stupeň může vystoupat i Vltava v pražské Chuchli.

Varování před zvýšenou hladinou řek v důsledku vydatného deště se dále týká celého Jihočeského kraje a východní poloviny Plzeňského kraje. Také tam by hladiny toků měly kulminovat na prvním, ojediněle druhém stupni. Krátkodobé dosažení třetího stupně povodňové aktivity meteorologové očekávají pouze na Úslavě v obci Prádlo na jižním Plzeňsku.

Meteorologové varují před tím, aby lidé nevstupovali do koryta rozvodněných řek a nepokoušeli se je splouvat. Riziko představuje i snížená stabilita stromů v podmáčené půdě.

Česko zasáhly bouřky už ve středu večer. Vydatně pršelo také ve čtvrtek a v noci na dnešek, kdy vystoupaly hladiny řek hlavně ve Slezsku a na jihozápadě Čech.

Dnes by podle předpovědi měl déšť v Česku slábnout, v sobotu ale meteorologové opět očekávají přeháňky a ojediněle bouřky. Zejména ve druhé polovině noci na neděli může na některých místech Moravy a Slezska napadnout až kolem 25 litrů vody na metr čtvereční. Meteorologové proto nevylučují to, že tam řeky opět vystoupají na některý z nižších stupňů povodňové aktivity.