reklama

Uvedl to Český hydrometeorologický ústav.

Týdenní průměry nejnižších nočních teplot by se měly pohybovat stále pod nulou, týdenní průměry nejvyšších denních teplot od +2 do +6 °C. "Období od 27. ledna do 23. února jako celek očekáváme teplotně průměrné," uvedli meteorologové.

Po relativně suchém počasí v lednu se v následujícím období očekává o něco více srážek a to zejména v prvním předpovědním týdnu. Během předpovědního období bude srážek postupně ubývat a nejméně se očekávají v posledním týdnu od 17. do 23. února. Z hlediska celkového množství srážek by mělo být období od konce ledna do začátku třetí únorové dekády jako celek v normálu. 

Průměrný úhrn srážek v Česku pro období od 27. ledna do 23. února je 35 milimetrů. Zatím nejvíc podle záznamů vedených od roku 1951 napršelo a nasněžilo v roce 1977, kdy meteorologové naměřili 76 litrů na metr čtvereční. Nejméně srážek spadlo v roce 1954 s úhrnem sedm milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro následující čtyři týdny je minus 0,7 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2002 s průměrem čtyři stupně Celsia, zatím nejnižší průměr minus 12,6 stupně zaznamenali meteorologové v roce 1956.

Předpověď na příští týden

Pondělí (00-24):
Zataženo až oblačno a ojediněle slabé sněžení nebo déšť, i mrznoucí, postupně v polohách nad 800 m sněžení. Místy, postupně ojediněle mlhy, i mrznoucí. Během dne místy přechodně polojasno. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, při slabším větru kolem 1 °C. Mírný jihozápadní až jižní vítr 2 až 6 m/s, na Moravě slabý jižní vítr do 4 m/s.

Úterý (00-24):
Oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky, v polohách nad 800 m, postupně od severozápadu nad 400 m srážky sněhové. Později od severozápadu ubývání oblačnosti a srážky jen ojediněle, zejména na horách. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, při slabším větru a na východě kolem -2 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C, při slabším větru a na východě kolem 2 °C. Zpočátku slabý jižní vítr, od západu postupně mírný západní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Středa (00-24):
Převážně oblačno, od západu místy sněžení nebo sněhové přeháňky, v polohách pod 300 m i srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Mírný, během dne přechodně čerstvý západní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Na Moravě zpočátku vítr slabý jižní do 4 m/s.

KOMENTÁŘ METEOROLOGA: Na horách ojediněle tvorba sněhových jazyků.

Čtvrtek (00-24):
Oblačno až zataženo, místy přechodně i polojasno. Na horách místy, jinde ojediněle sněhové přeháňky, v polohách pod 400 m, postupně pod 700 m srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C. Mírný západní vítr 3 až 7 m/s bude postupně slábnout.

Vyhlídka počasí od pátku do neděle:
Oblačno až zataženo, místy přechodně i polojasno. Místy déšť nebo přeháňky, zpočátku na horách srážky sněhové. Nejnižší noční teploty zpočátku +2 až -3 °C, postupně +5 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty zpočátku 2 až 7 °C, postupně 6 až 11 °C.

reklama