Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Teplota letos v Česku poprvé překročila hranici 20 stupňů

Jaro, ilustrační fotografie
Jaro, ilustrační fotografie
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Meteorologové v Česku letos poprvé naměřili teplotu nad 20 stupňů. Nejtepleji bylo v pátek v Doksanech v Ústeckém kraji. Na řadě míst, včetně Prahy, překročila maxima 18 °C. Experti dnes varovali také před prvními "letními" bouřkami.

"V Doksanech jsme naměřili 20,6 °C. Předchozí extrém 73 let měřící stanice z roku 2011 byl překonán o téměř 3 °C," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Přes 19 stupňů vyšplhala teplota ještě v Žatci a v Plzni-Bolevci.

Meteorologové v průběhu pátečního odpoledne varovali také před prvními letošními bouřkami letního typu. Hrozily zejména na Tachovsku, Domažlicku a v Pošumaví. Do těchto oblastí totiž postupovaly přeháňky a slabší bouřky z Bavorska.

Podle radarových dat se mělo jednat o menší sourozence mnohem výraznějších letních bouřek, podotkli experti. "Výraznější vertikální vývoj je totiž hezky viditelný i na oblačnosti a dle radarových dat dosahují slabší bouřková jádra vertikálně i přes 5 km nad zem," dodali meteorologové.

Témata:  počasí jaro ČHMÚ

Aktuálně se děje

11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy