Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: V noci na pondělí začne sněžit, k ránu se přidá silný vítr

Zima
Zima
Foto: Adam Mráček / INCORP images

V noci na pondělí začne na severu Čech sněžit, napadnou čtyři až osm centimetrů sněhu. K ránu se na jihu a východě Česka přidá silný vítr, upozornil dnes ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha platí do pondělního večera.

"V zesilujícím severozápadním proudění přejde v pondělí přes naše území studená fronta. Za ní se bude v nočních hodinách od severozápadu rychle ochlazovat a déšť přejde ve sněžení," uvedli meteorologové. 

Sníh bude padat od 02:00 hlavně v Ústeckém a Libereckém kraji. Kolem 06:00 se k němu na jihu Čech, v Pardubickém kraji, na Vysočině a dále v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji přidá vítr o síle až 70 kilometrů v hodině.

Meteorologové očekávají komplikace v dopravě, lidé by měli být opatrní při cestách autem, na čerstvé sněhové pokrývce i při chůzi. Kvůli větru by měli zajistit volně umístěné předměty. Nedoporučují se hřebenové túry.

V pondělí bude zataženo a oblačno, zpočátku místy, postupně na většině území déšť přecházející ve sněžení. Během dne od severozápadu přechod k proměnlivé oblačnosti většinou se sněhovými přeháňkami. V Čechách ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C, na západě a severu Čech až -1 °C.

Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C, na jihovýchodě až 9 °C, v 1000 m na horách kolem 1 °C a během dne ochlazování. Slabý západní až jihozápadní vítr do 4 m/s se bude měnit na čerstvý severozápadní až severní 6 až 11 m/s, zejména ve východní polovině území přechodně silný s nárazy kolem 20 m/s (70 km/h), na horách až 30 m/s (110 km/h). Večer bude vítr částečně slábnout.

Témata:  počasí sníh

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy