Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí v USA má na kontě další lidské životy. Vedra ohrožují 80 milionů lidí

Chicago
Chicago
Foto: Pixabay

Vedra ve Spojených státech nabírají na intenzitě a ohrožují zdraví více než 80 milionů obyvatel. Nebezpečné podmínky postihují části amerického jihu, který sužují již několik týdnů, a dále se rozšiřují do centrálních států a Washingtonu D.C. V Phoenixu, který je epicentrem aktuálních veder, úřady hlásí sedm nových obětí.

Varování před extrémními teplotami se dnes opět rozšířilo, a pokrývá prakticky celou východní polovinu země a jihozápad USA. V oblastech s 84 miliony obyvatel mohou pocitové teploty dnes přesahovat 39 stupňů Celsia, což meteorologové považují za nebezpečné horko.

Jižní státy, jako Arizona, Texas a Florida, trpí takovými vederami už zhruba měsíc kvůli přetrvávajícímu vysokému tlaku, který zadržuje teplý vzduch. Tento týden se však nebezpečí rozšířilo na velkou část Středozápadu od Kansasu po Indianu a také na východní pobřeží.

Ve Washingtonu D.C. dnes byly předpovídány pocitové teploty až 42 stupňů Celsia a podle deníku The Washington Post by se teplota vzduchu v hlavním městě mohla poprvé od roku 2016 vyšplhat na 100 stupňů Fahrenheita, což je necelých 38 stupňů Celsia.

Ohromující horko ohrožující životy a lesní požáry v jižní Evropě a Severní Americe by byly "prakticky nemožné" bez umělého globálního oteplování, uvedli podle serveru Politico vědci, kteří posuzují roli změny klimatu v extrémních povětrnostních jevech, poté, co zanalyzovali nebezpečné vlny veder, které se v červenci přehnaly severní polokoulí, ničily úrodu, vyvolávaly lesní požáry a zabíjely lidi na třech kontinentech .

Vedra za sebou nechaly řadu teplotních rekordů. Více než 50 stupňů v Údolí smrti v USA, 45,3 stupně v Katalánsku, více než 43 stupňů po 24 dní v řadě v americkém Phoenixu, taková vedra by podle CNN byla nemožná bez klimatické změny, k níž na naší planetě dochází.

Ve skutečnosti by se mohlo stát, že toto co nyní zažíváme bude v budoucnu patřit k těm chladnějším létům, pokud rychle nepřestaneme spalovat fosilní paliva, varuje spoluautorka studie Friederike Ottová, klimatická vědkyně z Imperial College London. Podle ní ani toto ještě není nová hranice normálu, protože dokud budeme spalovat fosilní paliva, počasí se bude stále zhoršovat.

Podle informací Pana Saarista z Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) jsou vedry nejvíce ohrožení kojenci, starší lidé a osoby s chronickými nemocemi. Experti tvrdí, že loni mohlo v důsledku vysokých teplot zemřít více než 60 000 Evropanů, přestože Evropa disponuje jedním z nejlepších systémů včasného varování na světě. Červený kříž vyzývá starší obyvatele v Itálii, aby se nechali kontrolovat, v Řecku poskytuje pitnou vodu a staví přístřešky pro lidi postižené požárem na španělském ostrově La Palma, dodal Saaristo.

Současná vedra na severní polokouli bychom si neměli plést s obyčejným létem. V některých lokalitách jsou v létě vysoké teploty běžné, ale současná situace je mnohem rozšířenější a vážnější. Teplo napříč jižní Evropou, Severní Amerikou, severní Afrikou a částmi Asie vytváří nejrůznější místní i národní rekordy – nejen co se týče maximálních pozorovaných teplot, ale také toho, jak dlouho vedra trvala, uvádí BBC.

Témata:  USA počasí

Související

Aktuálně se děje

28. listopadu 2024 13:01

Kašpar Jiří Krampol. Na mizerných 86 korun čekal dva měsíce

Pro Jiřího Krampola jsou peníze tématem často. Dost hlasitě například naznačil, že by si uměl představit vyšší důchod. Nárok na penzi má, protože celý život pracoval a odváděl daně. Jak ale vzpomíná na práci, za kterou nedostal ani stokorunu? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy