Varování před extrémními teplotami se dnes opět rozšířilo, a pokrývá prakticky celou východní polovinu země a jihozápad USA. V oblastech s 84 miliony obyvatel mohou pocitové teploty dnes přesahovat 39 stupňů Celsia, což meteorologové považují za nebezpečné horko.

Jižní státy, jako Arizona, Texas a Florida, trpí takovými vederami už zhruba měsíc kvůli přetrvávajícímu vysokému tlaku, který zadržuje teplý vzduch. Tento týden se však nebezpečí rozšířilo na velkou část Středozápadu od Kansasu po Indianu a také na východní pobřeží.

Ve Washingtonu D.C. dnes byly předpovídány pocitové teploty až 42 stupňů Celsia a podle deníku The Washington Post by se teplota vzduchu v hlavním městě mohla poprvé od roku 2016 vyšplhat na 100 stupňů Fahrenheita, což je necelých 38 stupňů Celsia.

Ohromující horko ohrožující životy a lesní požáry v jižní Evropě a Severní Americe by byly "prakticky nemožné" bez umělého globálního oteplování, uvedli podle serveru Politico vědci, kteří posuzují roli změny klimatu v extrémních povětrnostních jevech, poté, co zanalyzovali nebezpečné vlny veder, které se v červenci přehnaly severní polokoulí, ničily úrodu, vyvolávaly lesní požáry a zabíjely lidi na třech kontinentech .

Vedra za sebou nechaly řadu teplotních rekordů. Více než 50 stupňů v Údolí smrti v USA, 45,3 stupně v Katalánsku, více než 43 stupňů po 24 dní v řadě v americkém Phoenixu, taková vedra by podle CNN byla nemožná bez klimatické změny, k níž na naší planetě dochází.

Ve skutečnosti by se mohlo stát, že toto co nyní zažíváme bude v budoucnu patřit k těm chladnějším létům, pokud rychle nepřestaneme spalovat fosilní paliva, varuje spoluautorka studie Friederike Ottová, klimatická vědkyně z Imperial College London. Podle ní ani toto ještě není nová hranice normálu, protože dokud budeme spalovat fosilní paliva, počasí se bude stále zhoršovat.

Podle informací Pana Saarista z Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) jsou vedry nejvíce ohrožení kojenci, starší lidé a osoby s chronickými nemocemi. Experti tvrdí, že loni mohlo v důsledku vysokých teplot zemřít více než 60 000 Evropanů, přestože Evropa disponuje jedním z nejlepších systémů včasného varování na světě. Červený kříž vyzývá starší obyvatele v Itálii, aby se nechali kontrolovat, v Řecku poskytuje pitnou vodu a staví přístřešky pro lidi postižené požárem na španělském ostrově La Palma, dodal Saaristo.

Současná vedra na severní polokouli bychom si neměli plést s obyčejným létem. V některých lokalitách jsou v létě vysoké teploty běžné, ale současná situace je mnohem rozšířenější a vážnější. Teplo napříč jižní Evropou, Severní Amerikou, severní Afrikou a částmi Asie vytváří nejrůznější místní i národní rekordy – nejen co se týče maximálních pozorovaných teplot, ale také toho, jak dlouho vedra trvala, uvádí BBC.