reklama

Desítka míst hlásila druhý stupeň povodňové aktivity, zatímco ostatní toky překročily první stupeň povodňové aktivity (SPA) – nejnižší ze tří stupňů. Tuto informaci zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu.

Meteorologové na facebooku informovali, že v Prášilech na Šumavě spadlo za posledních 24 hodin více než 70 mm srážek. V důsledku hojného deště a tání sněhu došlo k nárůstu hladiny řeky Otavy na 3. stupeň povodňové aktivity v měrném profilu Rejštejn. Hladina Otavy v Rejštejně na Klatovsku dosáhla stupeň ohrožení před 03:00 a momentálně osciluje mezi třetím a druhým stupněm.

Labe ve Vestřevi na Trutnovsku je na třetím stupni povodňové aktivity od 04:00. Druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost, platí v Královéhradeckém kraji na Cidlině v Jičíně, na Bystřici v Rohoznici a na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří. Druhý stupeň platí také v Jihočeském kraji na Vltavě v Českém Krumlově, v Plzeňském kraji na Otavě v Sušici a na Křemelné ve Stodůlkách, a v Ústeckém kraji na Bílině v Trmicích.

Podle ČHMÚ by měly být během dne srážky na horách četnější, a proto se stále počítá s fluktuací hladin vodních toků v horských a podhorských oblastech kolem 1. a 2. stupně povodňové aktivity.

Meteorologové očekávají intenzivní déšť do čtvrtečního rána v Jihočeském kraji v okolí Českého Krumlova, Prachatic a Vimperku, v Plzeňském kraji na Sušicku a Klatovsku, v Libereckém kraji v regionu kolem Jilemnice a Tanvaldu, a v Královéhradeckém kraji na Trutnovsku a v okolí Vrchlabí.

Na Šumavě, v Krkonoších a Jizerských horách je v platnosti výstraha před intenzivním deštěm až do čtvrtečního rána, spolu s varováním před možným rozvodněním toků, které platí do odvolání.