"Ve Francii začíná nová vlna veder a na jihu od osy Bordeaux - Lyon mohou od pondělí teploty plošně vystoupat nad 35 stupňů," uvedla agentura Météo - France. Podle jejích předpovědí by se na některých místech mohly teploty přiblížit k 39 až 40 stupňům. Nová vlna veder by měla trvat nejméně čtyři dny, řekl stanici France Info meteorolog Jean-Yves Choplin.

V jižní polovině Francie je podle meteorologů velmi vysoké nebezpečí vzniku lesních požárů. Mohou za to vysoké teploty i velmi nízký úhrn srážek za poslední měsíc. "Letošní červenec velmi pravděpodobně bude nejsušším červencem od začátku záznamů (v roce 1959)," uvedla mluvčí agentury Météo-France. Větší objem srážek meteorologové neočekávají ani v příštích deseti dnech.

Z 96 departementů, na které je rozdělena kontinentální Francie, netrpí suchem do nějaké míry jen tři. Většina departementů musela také zavést nějaká omezení ve spotřebě vody, například menší odběry závlahy pro zemědělství či pro zalévání zahrad, napouštění bazénů nebo mytí aut. Vyplývá to z údajů státní organizace Propluvia. Žádná omezení ale nemuselo zatím zavést hlavní město Paříž a jeho okolí, uvedla stanice France24.

Důsledky nižších srážek pociťuje zemědělství, nižší se očekává například sklizeň kukuřice a obilí. "Situace začíná být dramatická," řekl agentuře EFE místopředseda zemědělského svazu FNSEA Joël Limouzin. Negativní dopady ale zaznamenává i energetika, uvedla síť ekologických organizací Action Climat. Kvůli suchu klesá výkon vodních elektráren. Kvůli menším průtokům řek musely omezit svou výrobu i některé jaderné elektrárny.