Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Vedro hrozí na větším území. Tropy pak ukončí silné bouřky

Počasí v létě
Počasí v létě
Foto: Pixabay

Vedro ve středu udeří na větším území, než se původně předpokládalo. Meteorologové dnes dopoledne rozšířili územní platnost varování před vysokými teplotami a přidali výstrahu před bouřkami, které zasáhnou Česko ve čtvrtek. 

Teploty mají dnes v přílivu teplého vzduchu od jihozápadu v nižších a středních polohách překračovat 31 stupňů, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Ve čtvrtek se budou zejména v odpoledních a večerních hodinách místy vyskytovat bouřky. "V jihozápadní polovině území mohou být silné, doprovázené především přívalovým deštěm s úhrny i kolem 40 mm, v opakovaných bouřkách výjimečně kolem 60 mm. V bouřkách se mohou vyskytnout i menší kroupy a silnější vítr," uvedli meteorologové.

V noci na pátek má bouřková činnost slábnout, ovšem během dne se mohou zejména v severovýchodní polovině území vyskytnout intenzivnější srážky. "Přesnější lokalizace vyšších úhrnů je zatím nejistá. Případná výstraha bude vydána během zítřka," dodal ústav.

Témata:  počasí léto bouřky ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.