Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pondělí bylo prvním letním dnem roku. Nejtepleji bylo v Karviné

Jaro, ilustrační fotografie
Jaro, ilustrační fotografie
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

První letní den letošního roku nakonec o Velikonocích opravdu nastal. V sobotu maxima navzdory předpovědi nedosáhly požadovaných hodnot, v pondělí už hranice 25 stupňů padla. V Karviné dokonce naměřili rovných 26 °C, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.

Teplotní rekordy dnes padly na řadě míst, kde se měří alespoň třicet let. "Teplotní extrém byl pro dnešní den zaznamenán na více než 40 % z nich," uvedli meteorologové. Na nejteplejších stanicích byla překročena hodnota 25 °C, proto je možné hovořit o letním dni.

Absolutně nejtepleji bylo v Karviné, kde maximum dosáhlo rovných 26 stupňů. Letní byl zaznamenán také v Dyjákovicích, Lednici, Ostravě – Zábřehu, Šternberku, Brodu nad Dyjí a Kobylí.

Podle předpovědi se původně očekávalo, že prvním letním dnem bude již sobota. Maximální teploty ale výrazně ovlivnil rozptýlený saharský prach a s ním spojená vysoká oblačnost. Denní maxima tak byla na řadě míst o dva až čtyři stupně nižší, než předpokládaly numerické modely.

"Po dnešním přechodu studené fronty očekáváme zítřejší teploty řádově o 10 °C nižší než dnes. V průběhu týdne se ale bude pozvolna oteplovat," dodali meteorologové.

Témata:  počasí jaro

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy