Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pravděpodobnost, že se svět oteplí o více než 1,5 stupně, je téměř padesátiprocentní

globální oteplování
globální oteplování
Foto: Pixabay

Pravděpodobnost, že se svět v příštích pěti letech oteplí o více než 1,5 stupně Celsia, je nyní téměř padesátiprocentní. Vyplývá to z nové analýzy výzkumníků z britského meteorologického úřadu Met Office, o které dnes informoval server BBC News. Takové oteplení by podle meteorologů bylo nejspíš dočasné, i tak se ale obávají toho, jakým směrem se bude nárůst teplot vyvíjet.

Je také téměř jisté, že meteorologické úřady v letech 2022 až 2026 zaznamenají rekordě teplý rok. Podle autorů analýzy to zřejmě bude příští rok, kdy očekávají intenzivní klimatický jev El Niňo.

Vzhledem k tomu, že v posledních třech desetiletích se zvýšila koncentrace skleníkových plynů v atmosféře, se teploty zvyšují průběžně po celé planetě. V roce 2016 vstoupila v platnost klimatická dohoda z Paříže, jejímž cílem je udržet globální oteplování pod hranicí dvou stupňů Celsia ve srovnání s úrovní z předindustriální éry, ideálně pak pod 1,5 stupně. Představitelé téměř 200 zemí světa loni na konferenci COP26 ve skotském Glasgow znovu potvrdili tento závazek.

V posledních sedmi letech se globální oteplení drželo kolem hranice jednoho stupně, přičemž roky 2016 a 2020 byly nejteplejší v historii. Vědci tvrdí, že už při oteplení o zhruba jeden stupeň Celsia svět čelí významným dopadům, jako jsou bezprecedentní požáry, které loni sužovaly Severní Ameriku, nebo drastické vlny veder, které v současnosti trápí Indii a Pákistán.

Podle nové analýzy nikdy nebyla vyšší šance na dočasné překročení hranice 1,5 stupně v jednom z příštích pěti let. Autoři studie uvádí, že v letech 2022 až 2026 budou teploty o 1,1 až 1,7 stupně Celsia vyšší než v předindustriálním období. Pravděpodobnost, že překročí hranici 1,5 stupně je přibližně 48 procent.

"Myslím si, že lidé se již změny klimatu docela obávají, a je znepokojující, když se ukazuje, že planetu nadále oteplujeme a blížíme se k této první hranici, která byla stanovena v pařížské dohodě. Musíme i nadále dělat vše, co je v našich silách, abychom omezili využívání fosilních paliv," uvedl hlavní autor studie Leon Hermanson.

Vědci tvrdí, že překročení hranice 1,5 stupně Celsia na jeden rok není totéž jako trvalý nárůst, kdy teplota neklesne pod tuto hodnotu. Je pravděpodobné, že pokud bude překročena v příštích pěti letech, opět klesne pod hranici 1,5 stupně.

"Dokud budeme vypouštět skleníkové plyny, bude teplota i nadále stoupat," dodal ale Petteri Taalas ze Světové meteorologické organizace (WMO). "A spolu s tím se budou nadále oteplovat a okyselovat naše oceány, mořský led a ledovce budou tát, hladina moří bude stoupat a počasí bude stále extrémnější," uvedl.

Větší dopad oteplování než zbytek světa bude podle studie pociťovat arktická oblast. Vědci uvádějí, že rozdíl teplot oproti dlouhodobému průměru bude v těchto oblastech třikrát větší.

Témata:  počasí globální oteplování

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy