Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předpověď počasí varuje: Česko znovu zasáhne saharský prach

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Počasí v Česku zůstává pod vlivem rozsáhlé tlakové výše, která se pomalu přesouvá na východ. O víkendu začne od jihu přicházet teplejší vzduch, který přinese i saharský prach. Tento jev způsobí znečištění ovzduší, které se vyčistí až v první polovině příštího týdne, kdy se dostaví srážky doprovázené tzv. krvavým deštěm.

Teplé jižní proudění, které bude přes Středozemní moře směřovat do Česka, přinese vysoké množství saharského prachu. Podle modelu Athénské národní univerzity se nejvyšší koncentrace prachových částic očekávají o víkendu, přičemž nejvíce se projeví v sobotu a neděli.

„Prach zabarví ovzduší do žlutavého odstínu a zhorší viditelnost. Zrnka prachu poslouží jako kondenzační jádra pro vznik průsvitného závoje oblačnosti, který mírně ztlumí sluneční paprsky a sníží odpolední teploty,“ uvedl meteorolog. Tento jev může také přinést barevné východy a západy slunce.

Tento saharský prach se do Česka dostal už v březnu, kdy podobný vítr přivál prach ze severní Afriky. „Přítomnost prachu tehdy snížila dohlednost a lidé ho našli na autech a parapetech,“ dodává odborník.

V příštím týdnu pak do Česka dorazí frontální systémy, které přinesou občasné deště, přeháňky a možná i bouřky. Při nich může nastat tzv. krvavý déšť, kdy dešťové kapky smyjí prach ze vzduchu, což na autech zanechá naoranžovělý povlak.

Témata:  počasí

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 10:02

Pohonné hmoty zlevňují, ale pomalu. Ačkoliv ropa se vrátila k měsíc staré nižší ceně

Zdražování pohonných hmot v Česku se v uplynulém týdnu zastavilo. Nejprodávanější benzin Natural 95 od minulé středy zlevnil o 13 haléřů na průměrných 34,35 Kč/l. Cena nafty klesla o deset haléřů na 33,03 Kč/l.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační foto

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.