Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rekordní počasí: V Česku v pátek znovu padaly nová maxima

Letní počasí, ilustrační foto
Letní počasí, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Česku byly v pátek opět překonány teplotní rekordy. Na 33 z 169 stanic, které sledují počasí déle než tři desetiletí, bylo zaznamenáno nové maximum pro 30. srpen.

Nejteplejší počasí bylo v Doksanech na Litoměřicku, kde naměřili 35,8 stupně Celsia, řekl Štefan Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu.

V pátečních odpoledních hodinách dosáhla teplota v Praze na stanici Karlov 34,4 stupně Celsia. Podobně vysoké teploty byly naměřeny také v Neumětelech na Berounsku, Strážnici na Hodonínsku a v Plzni-Bolevci, kde teploty překročily 34 stupňů. Maximální teploty těsně pod touto hranicí byly zaznamenány například v Dubicku na Šumpersku, Tuhani na Mělnicku a Starém Městě na Uherskohradišťsku.

Meteorologové vydali výstrahu pro celé Česko kvůli suchu a horkému počasí, která zůstane v platnosti do odvolání. Na jižní Moravě budou vedra pokračovat i v dalších dnech. Po mírném ochlazení během víkendu se tropické teploty vrátí na začátku školního roku. Vedra představují riziko hlavně pro starší lidi, děti a nemocné, proto je důležité omezit fyzickou námahu, dbát na dostatečný pitný režim a nevystavovat děti a zvířata přímému slunci, zejména v zaparkovaných autech.

Témata:  počasí léto

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.