Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Saharský prach v Česku. Způsobí takové potíže jako loni v březnu?

Jaro, ilustrační fotografie.
Jaro, ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Po roce se v březnu opět má do Česka dostat saharský prach, jehož přítomnost v ovzduší vedla během loňských Velikonoc k vyhlášení smogové situace. Letos by až takové problémy způsobit neměl. 

Saharský prach se měl podle jednoho německého webu rozšířit nad střední Evropu již dnes. Prach do regionu přinesou teplé jižní větry, setrvat zde má po dobu několika dní. Web upozornil, že do sousedního Německa se prach dostane zhruba patnáctkrát za rok, nejčastěji na jaře a na podzim. 

Prach se v našich zeměpisných šířkách podepisuje nejvíce na automobilech a oknech. V případě, že se s dešťovými srážkami snese na zem, musí být obezřetní zejména řidiči. Prach totiž dokáže poškodit lak na karosérii.  

Počasí v Česku ovlivnil saharský prach výrazně loni v březnu, respektive na přelomu března a dubna, kdy se slavily Velikonoce. Ve dnech 30. března až 2. dubna 2024 musela být dokonce vyhlášena smogová situace. Prach tehdy zasáhl většinu území pevninské Evropy. 

"Česko bylo saharským písečným prachem v minulosti zasaženo již několikrát, avšak takovýto nárůst koncentrací částic PM10 a navíc v takovém plošném rozsahu je velmi výjimečný. Příčinou byl pohyb vzdušné hmoty přenášející částice v nižších výškách, než je obvyklé. Můžeme předpokládat, že díky silnému, stabilnímu a déle trvajícímu proudění a s tím souvisejícím vertikálním promícháváním vzduchových hmot docházelo k přenosu písečného prachu z vyšších hladin do nižších," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) k loňskému případu. 

Témata:  počasí jaro ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 13:29

Ivana Gottová hledá sponzory. Muž, který slyšel ne, promluvil

Ivana Gottová se od podzimu 2019 vzorně stará o odkaz zesnulého manžela, slavného zpěváka Karla Gotta. Aktuálním projektem je muzeum ve Slavíkově vile na pražské Bertramce. To už mělo být přístupné veřejnosti, ale stále to tak není. Řeší se totiž problémy s financováním.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy