Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku se třásla země. Přístroje naměřily téměř čtyři stupně

Seismograf, ilustrační fotografie
Seismograf, ilustrační fotografie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Česko zasáhlo ve čtvrtek před polednem zemětřesení o síle téměř čtyř stupňů, jehož epicentrum bylo v jižních Čechách. Otřesy ale lidé zaznamenali i ve středních či západních Čechách. Žádné škody hlášeny nejsou.

Geofyzikální ústav AV ČR na facebooku uvedl, že dnes v 11:41 vzniklo u Mirotic na Písecku v jižních Čechách zemětřesení s magnitudem 3,9 stupně. "Bylo pocítěno v širokém okolí až po Šumavu. Hloubku odhadujeme na 18 km," sdělili odborníci. Na zemětřesení upozornilo i Evropské středomořské seismologické centrum.

Ústav zároveň požádal lidi, kteří pocítili otřesy, aby vyplnili tzv. makroseismický dotazník. Zmínili rovněž mapu míst, na nichž byly pozorovány účinky otřesů. Hlášení dorazila také ze západních či středních Čech.

Nejaktivnější seismickou oblastí v Česku je Chebsko. Zemětřesení jsou tam sice častá, ale naštěstí se drobí spíše do zemětřesných rojů, při kterých se tlaky uvolňují postupně po menších otřesech, nikoliv jednorázově jako při silném zemětřesení.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. To už praskaly zdi, padaly komíny a rozbíjelo se nádobí.

Témata:  zemětřesení

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy