Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vichřice a studená fronta. Počasí v ČR bude nebezpečné, varují meteorologové

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Východní polovinu České republiky zasáhne dnes v noci silný vítr, v nárazech může dosáhnout rychlosti až 70 kilometrů v hodině. V Pardubickém kraji a na Vysočině by se měl uklidnit v pátek večer, na Moravě v sobotu ránu.

Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj vítr bude zesilovat před studenou frontou, která postupuje přes západní Evropu k východu.

Meteorologové upozorňují, že vítr může poškodit stromy a lesní porosty nebo způsobit menší škody na budovách. Hrozí i nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, může se zkomplikovat doprava.

Lidé by měli podle meteorologů zajistit okna a dveře a uklidit nebo upevnit volně uložené předměty. Na horách by měli omezit túry a zejména by se neměli vydávat do hřebenových partií.

Předpověď na pátek (00-24):Zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, ojediněle mrholení. Na horách a na východě území místy, jinde jen ojediněle polojasno. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, v západní polovině Čech kolem 2 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C, při zmenšené oblačnosti kolem 12 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s. Ve východní polovině území čerstvý jihovýchodní až jižní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (70 km/h), na horách 20 až 30 m/s (110 km/h), bude večer slábnout.

Předpověď na sobotu (00-24):Zataženo až oblačno, od západu občasný déšť nebo přeháňky, postupně v polohách nad 1000 m srážky smíšené nebo sněhové. Večer ustávání srážek a částečné ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, na Moravě a ve Slezsku 9 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C, na východě kolem 10 °C. Slabý západní vítr 1 až 4 m/s, na Moravě a ve Slezsku zpočátku čerstvý jižní 4 až 8 m/s, ojediněle s nárazy kolem 15 m/s. Vítr bude večer slábnout a měnit se na jihozápadní.

Předpověď na neděli (00-24):Oblačno až zataženo, ojediněle přeháňky, večer v západní polovině Čech občasný déšť. V polohách nad 1000 m většinou sněhové. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C. Slabý jižní až jihozápadní do 4 m/s se bude odpoledne měnit na mírný západní vítr 2 až 6 m/s.

Témata:  počasí vichřice Česká republika Pardubický kraj Vysočina

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy