reklama

Vzhledem k počasí nyní platí zákaz vjezdu pro nákladní vozy těžší 12 tun na zhruba dvacetikilometrovém úseku silnice I/56 na Frýdecko-Místecku v Beskydech mezi obcemi Ostravice a Bílá. Silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede v kopcích kolem přehrady Šance s pitnou vodou, proto se nesmí se tedy solit, a těžké vozy mají problémy v kopcích i při slabé sněhové vrstvě. V Moravskoslezském kraji sněhové srážky dnes místy zhoršují i dohlednost. Policejní mluvčí Eva Michalíková uvedla, že policie větší komplikace v dopravě ale zatím nezaznamenala. Na dálnici D1 u Suchdola nad Odrou na Novojičínsku po ránu sice sjel jeden kamion z nezjištěných důvodu do svodidel, ale nehoda se obešla bez zranění a dálnice je jedním jízdním pruhem průjezdná.

Sněžilo i v sousedním Olomouckém kraji. Například na Jesenicku napadlo v noci až deset centimetrů mokrého sněhu a sníh za okny dnes mohli vidět i obyvatelé Přerovska. Silnice jsou v kraji al většinou holé a mokré, zbytky sněhu zůstávaly jen ve vyšších polohách. "Možné komplikace mohou nastat s nákladní dopravou nebo u těch, co už přezuli na letní gumy. Počítáme, že do konce týdne bude počasí v podobném ražení," řekl ČTK dispečer jesenické správy silnic.

Ve Zlínském kraji ráno ležel rozbředlý sníh na silnicích na Vsetínsku, na silnici I/58 při výjezdu z Rožnova pod Radhoštěm se tvořila i ledovka a hlavně pro nákladní automobily byla špatně sjízdná. Podobná situace byla i ve vyšších polohách na Vysočině. Podle dispečinku krajské správy a údržby silnic sněžilo ve vyšších nadmořských výškách po celé Vysočině a hlavně v lesních úsecích silnic nižších tříd museli ráno řidiči počítat s rozbředlým či ujetým sněhem.

V Krkonoších, kde zůstává na hřebenech mezi 80 do 130 centimetry sněhu, dnes napadlo dalších asi 13 centimetrů. Na horských silnicích leží slabá vrstva sněhu, silnice mohou být místy namrzlé. V Krkonoších navíc stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné, uvedla horská služba.

Sníh se objevil i na některých menších silnicích ve výše položených oblastech v Pardubickém kraji. Většinou byl mokrý až rozbředlý. Podle silničářů by řidiči měli být opatrní hlavně v oblasti Hlinska, Lanškrouna, Poličky, Skutče a Žamberka. Kluzké vozovky jsou i v Železných horách.

reklama