Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zima v Česku byla druhá nejteplejší od roku 1961, potvrdili meteorologové

Silnice v zimě, ilustrační fotografie
Silnice v zimě, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Uplynulá zima v Česku byla druhá nejteplejší a nejsrážkovější od roku 1961, kdy meteorologové začali sledovat průměrné měsíční teploty. Od začátku prosince do konce února dosáhla průměrná teplota 2,4 stupně Celsia, což je teplejší než průměr v období mezi roky 2006 a 2007, kdy dosáhl 2,7 stupně Celsia.

Celkem spadlo v zimě 2023/2024 průměrně 203 milimetrů srážek, jak uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve svém tiskovém prohlášení. ČHMÚ zdůraznil, že za nadprůměrně teplou a deštivou zimu může především výjimečně teplý únor a velké množství srážek v prosinci a únoru.

Průměrná teplota zimy byla o 3,1 stupně Celsia vyšší než normál v období let 1991 až 2020. V únoru byla odchylka od normálu dokonce 6,1 stupně Celsia, což z něj činí nejteplejší únor v České republice od roku 1961, s průměrnou teplotou 5,7 stupně Celsia. Byl dokonce teplejší než většina březnových měsíců.

Druhý nejteplejším měsícem v uplynulé zimě byl prosinec, který měl průměrnou teplotu 2,1 stupně Celsia nad normálem. Leden byl teplotně normální, s průměrnou teplotou minus půl stupně Celsia.

Meteorologové už dříve uvedli, že Česko má za sebou nejteplejší únor od roku 1961. Byl dokonce teplejší než většina březnů. Průměrná teplota dosáhla 5,7 stupně.

Témata:  počasí zima ČHMÚ

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy