Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bojuje váš blízký s nadváhou? Přečtěte si tipy, jak mu pomoci

Obezita
Obezita
Foto: Reprofoto ČT

Řím/Praha - Upozornit někoho ze svého okolí na to, že má potíže s nadváhou a měl by s tím něco dělat, je dosti ošemetná věc. Psycholog proto nabízí pár rad.

"Vycházejme z předpokladu, že to, co chceme říci, není žádný objev pro toho, kdo trpí nadváhou," zdůrazňuje americký psycholog Ed Abramson, profesor na Kalifornské státní univerzitě.

"Většina lidí s nadváhou si je nepochybně dobře vědoma svého fyzického vzhledu a jistě četla nejméně jeden z nespočetných článků o nebezpečí pramenícím z kilogramů navíc. Anebo se již pokusila držet nějakou dietu. Proto nějaká konverzace o přebytečných kilogramech může být obtížná a kontraproduktivní," uvádí.

Tedy mlčet, nebo něco říkat?

Za prvé nikdy nezaměřujte pozornost na to, jak obézní nabírá kilogramy a v žádném případě nemluvte o jeho fyzickém vzhledu. Jestliže jste rodič, který chce pomoci dítěti nebo dospívajícímu, není nic lepšího než jít příkladem. Začněte u sebe: omezte konzumaci cukru a začněte sportovat.

"Jestliže chcete pomoci dospělému nebo seniorovi, je nezbytné začít nějakou konverzaci o váze s ohledem na to, jak se dotyčný bude cítit. Lidé vědí, že mají nadváhu, ale často mají pocit, že s tím nedokážou nic udělat," situje odborníka píše italský deník Corriere della Sera.

"Nejdůležitější je nabídnout pomoc a připravit nějaký plán, v němž se můžeme stát partnerem a 'výzvu' přijmout společně.

"Soustřeďujeme se příliš na snižování váhy, přičemž pro udržení štíhlé linie a pro zdraví je důležité jíst pestrou a vyváženou stravu, vyvarovat se především cukrů a transformovaných potravin," tvrdí psycholog. "Jestliže se soustředíme jen na váhu, bude výsledkem zase jen váha, nikoli zdraví," zdůrazňuje.

Často si ten, komu se podařilo zhubnout, myslí, že se stal expertem. Jestliže se vyléčíme z rakoviny, ještě to neznamená, že jsme se stali onkologem. Zrovna tak zhubnutí nedělá z člověka nutričního poradce.

Je prokázáno, že některé druhy jídla, jako jsou nejrůznější nezdravé pochutiny, vyvolávají v mozku reakce podobající se závislosti na drogách. "Čím více je jídlo zpracováváno a dochucováno, tím více působí jako droga, vytváří závislost a budí touhu jíst znovu. Tyto informace mohou změnit dialog o váze a pomoci některý lidem, aby se vyhýbali alespoň těm nejnezdravějším jídlům," říká Abramson.

Témata:  obezita zdraví ženy

Aktuálně se děje

2. května 2024 15:11

Tajná schůzka Scholze a Macrona v Paříži. O čem chtějí jednat?

Německý kancléř Olaf Scholz se ve čtvrtek večer v Paříži setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem na večeři, při které budou diskutovat o politice Evropské unie a Číny.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy