Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo vlastně byl Gavrilo Princip, který začal první světovou válku?

František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský - Este (18. prosince 1863, Štýrský Hradec – 28. června 1914, Sarajevo) byl následník rakousko-uherského trůnu a synovec císaře a krále Františka Josefa I.
František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský - Este (18. prosince 1863, Štýrský Hradec – 28. června 1914, Sarajevo) byl následník rakousko-uherského trůnu a synovec císaře a krále Františka Josefa I.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Londýn – Před sto lety vypálil v Sarajevu Gavrilo Princip střelu, která zabila následníka rakousko-uherského trůnu, Františka Ferdinanda d’Este. O válce, která následovala, toho víme mnoho. Co ale vlastně víme o muži, který ji začal? Tim Butcher, známý historik, spisovatel a žurnalista, komentuje pro server CNN začátek prvního světového konfliktu.

Byl pojmenován po archandělu Gabrielovi – matka Gavrila svého syna původně chtěla pojmenovat Spiro, místní kněz ji však přesvědčil o tom, že by se její dítě mělo jmenovat Gavrilo, což v srbštině znamená Gabriel. Archanděl, po kterém byl útočník nakonec pojmenován, je podle Bible andělem strážným, který Marii zvěstoval narození Ježíše.

Když odstartoval největší válku v dějinách lidstva, bylo mu pouhých devatenáct let. Narodil se 13. 7. 1894 a v době atentátu mu do dne dovršení dvaceti let chybělo pouhých čtrnáct dní. To mu také zachránilo život – podle tehdejšího zákona totiž nemohl být k smrti odsouzen člověk mladší dvaceti let a Gavril tak byl odsouzen k trestu odnětí svobody na dvacet let, tedy k nejtvrdšímu trestu, který zákon pro člověka jeho věku umožňoval.

Byl stejné národnosti jako Adolf Hitler – před sto lety ještě země jako Polsko a Česká republika neexistovaly. Tato území byla spojena pod jednotnou habsburskou říší se sídlem ve Vídni. Podle historika Tima Butchera byl Gavrilovi říší přidělen stejný typ cestovního pasu, který o několik let později získal i Adolf Hitler.

Gavrilo měl neuvěřitelné štěstí. Vůz, ve kterém František Ferdinand cestoval, měl kolem útočníka pouze projet. Jeho řidič však špatně odbočil a byl nucen zastavit v těsné blízkosti vraha, který tak měl daleko lepší výhled na svou oběť. Smrtelná rána byla tak přesná, že následník trůnu zemřel v rámci několika minut.

Nešlo o srbského nacionalistu – Gavrilo ve skutečnosti patřil ke skupině aktivistů, kteří bojovali za sjednocení slovanských národů Bosny. Zastřelení Františka d'Este pro ně mělo být jakýmsi impulsem, který by ostatní podnítil k akci.

Nakonec jim to vyšlo: vznikl stát Jugoslávie, který pod svojí vlajkou sjednotil všechny jižní Srby. Ale za jakou cenu? Životem zaplatily miliony nevinných lidí.

Gavrilův odkaz na Balkánu šíří nepokoje. Různé etnické skupiny, které v Jugoslávii žijí, mezi sebou totiž dodnes bojují, a každá z nich si Gavrilův čin vykládá trochu jinak. Jeho jméno je mimo jiné spojováno například s balkánskou válkou nebo extrémistickými skupinami.

Témata:  František Ferdinand d´Este I. světová válka Gavrilo Princip

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy