Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo vlastně byl Gavrilo Princip, který začal první světovou válku?

František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský - Este (18. prosince 1863, Štýrský Hradec – 28. června 1914, Sarajevo) byl následník rakousko-uherského trůnu a synovec císaře a krále Františka Josefa I.
František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský - Este (18. prosince 1863, Štýrský Hradec – 28. června 1914, Sarajevo) byl následník rakousko-uherského trůnu a synovec císaře a krále Františka Josefa I.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Londýn – Před sto lety vypálil v Sarajevu Gavrilo Princip střelu, která zabila následníka rakousko-uherského trůnu, Františka Ferdinanda d’Este. O válce, která následovala, toho víme mnoho. Co ale vlastně víme o muži, který ji začal? Tim Butcher, známý historik, spisovatel a žurnalista, komentuje pro server CNN začátek prvního světového konfliktu.

Byl pojmenován po archandělu Gabrielovi – matka Gavrila svého syna původně chtěla pojmenovat Spiro, místní kněz ji však přesvědčil o tom, že by se její dítě mělo jmenovat Gavrilo, což v srbštině znamená Gabriel. Archanděl, po kterém byl útočník nakonec pojmenován, je podle Bible andělem strážným, který Marii zvěstoval narození Ježíše.

Když odstartoval největší válku v dějinách lidstva, bylo mu pouhých devatenáct let. Narodil se 13. 7. 1894 a v době atentátu mu do dne dovršení dvaceti let chybělo pouhých čtrnáct dní. To mu také zachránilo život – podle tehdejšího zákona totiž nemohl být k smrti odsouzen člověk mladší dvaceti let a Gavril tak byl odsouzen k trestu odnětí svobody na dvacet let, tedy k nejtvrdšímu trestu, který zákon pro člověka jeho věku umožňoval.

Byl stejné národnosti jako Adolf Hitler – před sto lety ještě země jako Polsko a Česká republika neexistovaly. Tato území byla spojena pod jednotnou habsburskou říší se sídlem ve Vídni. Podle historika Tima Butchera byl Gavrilovi říší přidělen stejný typ cestovního pasu, který o několik let později získal i Adolf Hitler.

Gavrilo měl neuvěřitelné štěstí. Vůz, ve kterém František Ferdinand cestoval, měl kolem útočníka pouze projet. Jeho řidič však špatně odbočil a byl nucen zastavit v těsné blízkosti vraha, který tak měl daleko lepší výhled na svou oběť. Smrtelná rána byla tak přesná, že následník trůnu zemřel v rámci několika minut.

Nešlo o srbského nacionalistu – Gavrilo ve skutečnosti patřil ke skupině aktivistů, kteří bojovali za sjednocení slovanských národů Bosny. Zastřelení Františka d'Este pro ně mělo být jakýmsi impulsem, který by ostatní podnítil k akci.

Nakonec jim to vyšlo: vznikl stát Jugoslávie, který pod svojí vlajkou sjednotil všechny jižní Srby. Ale za jakou cenu? Životem zaplatily miliony nevinných lidí.

Gavrilův odkaz na Balkánu šíří nepokoje. Různé etnické skupiny, které v Jugoslávii žijí, mezi sebou totiž dodnes bojují, a každá z nich si Gavrilův čin vykládá trochu jinak. Jeho jméno je mimo jiné spojováno například s balkánskou válkou nebo extrémistickými skupinami.

Témata:  František Ferdinand d´Este I. světová válka Gavrilo Princip

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy