reklama

Sebeovládání jednoznačně určuje, zda dokážete odolat pokušení, píše britský list Daily Mail. A přerušovaný či krátký spánek, jenž negativně ovlivňuje mozkovou kůru (konkrétně čelní lalok) tak vede k tomu, že se budete pravděpodobně víc hýčkat a rozmazlovat i za cenu toho, že podvedete svoji drahou polovičku.

Mozková kůra spotřebovává mnoho cukru (glukózy), který se doplňuje právě během spánku. Pokud málo spíte, brzy se v mozku dostaví nedostatek cukru a centrum pro sebeovládání nedokáže správně vyhodnotit vaše rozhodnutí. Snáze se tak dopustíte špatného či neslušného chování.

Na studii je šokující zjistění, jak málo stačí k tomu, aby byl člověk nevěrný. Mezi věrnými a nevěrnými je rozdíl pouze 22 minut spánku. Nicméně nezoufejte, pokud váš spánek není dokonalý.

Rozhodně to neznamená, že jste okamžitě záletníci. Nedostatek spánku sice může způsobit chuť na zálety, ovšem nevyspalý člověk má málo energie, aby se k vlastnímu činu dokopal.

Studie také odhalila skutečnost, že člověk, který málo spí, tloustne. Lidé, kteří během pokusu spali pouze pět hodin denně, nabrali za týden necelé kilo. Pravděpodobně proto, že i po večeři si ještě dali několik „svačinek".

reklama