Velmi výjimečný objev učinili archeologové v Severní Americe. Našli zbytky starověké vesnice, která je starší než pyramidy nebo starověký Řím. Tento nález může podle odborníků naprosto změnit dosavadní představy o tom, jak se na americký kontinent dostali první lidé.
Podle ústní tradice národa Heiltsuků, domorodé skupiny pocházející z kanadské provincie Britská Kolumbie, jejich předkové přežili poslední dobu ledovou natěsnání na pásu země, který nikdy nezmrzl – ani když pokryly většinu severní Ameriky ledovce. Nyní tým archeologů pracující na ostrově Triquet objevil důkaz, že tato neuvěřitelná legenda je pravdivá, píše server History.
Archeologové pracují v oblasti již od loňského léta. Objevili celou řadu artefaktů spojených se starověkým osídlením ostrově - včetně udice, ruční vrtačky sloužící k zapálení ohně a dřevěného zařízení používaného k vystřelování projektilů, nazvaného atlatl.
Asi 2,5 metru pod zemí, pod vrstvami zeminy a rašeliny, však objevili něco ještě mnohem zajímavějšího. Ze spálených pozůstatků dávného krbu vědci pinzetami pracně extrahovali několik drobných vloček uhlí. Uhlíkové datování vloček odhalilo, že krb je starý asi 14.000 let a že je tedy starší než starý Řím či egyptské pyramidy. Ve skutečnosti tento nález sahá až do období poslední doby ledové a jde tak o nejstarší osadu, který kdy byla v Severní Americe objevena.
Objev může podle odborníků také ovlivnit naše chápání starých vzorců lidské migrace, neboť zpochybňuje tradiční příběh o tom, jak první lidé přišli do Severní a Jižní Ameriky. Tato teorie tvrdí, že první lidé přišli do regionu přes pevninský most spojující soudobou Sibiř a Aljašku asi před 13.000 roky, píše server.
Kromě dopadu na současné myšlení o lidské migraci do Severní Ameriky, objev představuje zlomové informace pro národ Heiltsuků. „Tento objev je velmi důležitý, protože potvrzuje příběhy z naší historie, o kterých naši lidé mluví tisíce let,“ řekl William Housty, příslušník kmenu Heiltsuků. Tento objev navíc pravděpodobně pomůže jeho lidem do budoucna, neboť vyjednávají s kanadskou vládou o teritoriálních právech.
Témata: Kanada, archeologie, archeologové, Heiltsukové
Související
4. srpna 2024 17:58
19. srpna 2023 21:22
9. července 2023 9:49
10. června 2023 18:02
9. června 2023 12:15
18. května 2023 11:56