Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Druhá květnová neděle je tu: Češi slaví den matek

Den metek
Den metek
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Na dnešní den připadá Svátek matek, který se v Česku slaví podle amerického vzoru druhou květnovou neděli. Děti obvykle vyrábí vlastnoručně vytvořené dárky, starší volí například bonboniéru. Tento způsob obdarování, poměrně častý i u nás, má mnoho příznivců také v Rakousku a Německu. Můžete se ale setkat i s jinými zvyky.

Ve Velké Británii, Mexiku nebo Francii je zvykem pozvání na rodinnou večeři. Rodinní příslušníci často v den oslav osvobodí matky od domácích prací a dopřávají jim například snídaně do postele. Květina se často volí jako způsob obdarování nejen v USA, ale i v Kanadě, Japonsku a Austrálii, kde ji muži nosí i v klopě saka jako vyjádření pocty své matce.

Filipínci považují své maminky za "světlo domácnosti" a v den oslav jim zbytek rodiny nechá čas jen pro sebe. V Nepálu se zase tradice zaměřuje zejména na zesnulé matky. Potomci se každoročně vydávají na pouť k jezírku Mata Tirtha, kde by podle bájné pověsti měli spatřit jejich tvář v odrazu vody.

S historií svátku matek se pojí jméno americké aktivistky Julii Ward Howeové, která v roce 1870 vyzvala ženy ke sjednocení proti válkám ve svém Provolání ke dni matek.

Zakladatelkou Svátku matek se pak stala Anna Marie Jarvisová, která bojovala o jeho oficiální uznání. Společný návrh amerického Kongresu roku 1914 stvrdil prezident Woodrow Wilson. V Československu se začal Svátek matek slavit v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková.

Po druhé světové válce byl v tehdejším Československu postupně zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen (MDŽ) slaveného vždy 8. března.

Témata:  den matek ženy rodina

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 19:02

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy