Praha - Francouzský mořeplavec a znalec geografie Olivier Le Carrer v knize Atlas prokletých míst zmapoval 40 lokalit s pohnutou historii. Souhrn nevábných míst napříč všemi kontinenty a oceány doplňují historické mapy, dobové ilustrace a jejich přesné souřadnice.
V publikaci Le Carrer konstatuje, že Everest i Měsíc už byly dobyty, ale přesto na našem pozemském světě zůstává mnoho tajemných míst, která se nadále můžeme snažit probádat a pochopit.
Autor dělí "proklatá místa" na tři druhy podle důvodů jejich vzniku. Původnímu významu slova "proklatý" jsou podle něho nejblíže místa, která souvisí s mystikou jako třeba Údolí králů v Egyptě a záhadná úmrtí související s pokladem faraona Tutanchamona.
Druhá skupina prokletých míst je nebezpečná z přirozených důvodů, jakými jsou například nehostinné klima, blízkost vznětlivého vulkánu, kolonie nepřátelských tvorů nebo neobdělávatelná půda. Sem mimo jiné patří vesnice Oumaradi na jihovýchodě Nigeru, kterou pohřbil písek v kombinaci s prudkým větrem.
Ve třetím případě pojednává o oblastech, které se staly neobyvatelnými následkem lidské činnosti. Mezi příčiny takového stavu Le Carrer řadí znečišťování, kriminalitu, finanční otřesy nebo neřešitelné pohraniční spory.
Atlas zve například na návštěvu rezervace Kasanka, kam se snášejí mračna netopýrů, přes zlověstný les sebevrahů v japonské Aokigahaře a ďáblův příbytek na Ocean Avenue č. 122 v Amityville až po temný maják utonulých Eilean Mor ztracený na Flannanských ostrovech. Nechybí oblasti tragických událostí jako například Bermudský trojúhelník či Skylla a Charybda.
Atlas prokletých míst vydalo nakladatelství 65. pole v edici Za obzor, kde vycházejí knihy věnované geografii, cestování a mořeplavectví.
Témata: cestování, knihy, zajímavosti
Související
12. ledna 2023 21:50
28. prosince 2022 18:32
27. prosince 2022 15:30
14. září 2022 14:30
21. července 2022 13:47
23. června 2022 12:46