Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skryté účinky léku na rakovinu? Chemoterapie má k jaderným zbraním blíž, než se zdá

Výbuch atomové bomby
Výbuch atomové bomby
Foto: Pixabay

Rozdělení atomu přineslo lidstvu jadernou energii a jaderné zbraně. Léčba rakoviny by mohla mít stejný potenciál pro to, aby se lidstvo dostalo k novým výšinám - nebo děsivým hloubkám., varuje americký odborník John Sotos. Podle něj může léčba, která je vyvíjena na rakovinu, způsobit lidstvu velké problémy.

Podle Johna Sotose, vedoucího lékaře společnosti Intel, mohou stejné technologie, které by nám mohly umožnit porazit navždy nemoci, také přinést možnost přizpůsobit nemoci jednotlivcům, rodinám nebo dokonce celým rasám a umožnit tak doslova přepsání lidského genomů za pochodu.

Sotos, který se proslavil například tím, že šest let pracoval jako konzultant pro seriál Doktor House, tvrdí, že případný úspěch amerického vládního programu zaměřeného na hledání léčby rakoviny založené na vakcínách, by nutně otevřel cestu k biologickým zbraním nepředstavitelného ničivého potenciálu, cituje jeho slova deník The Guardian.

„Důvodem, proč jste o biologických zbraních moc neslyšeli, je, že informace o nich podléhají přísným omezením, což je potenciál jejich růst," řekl Sotos. Pro útočníka je těžké používat choroby upravené jako zbraň, protože se rozšiřují také mimo jejich počáteční distribuční území. Jinými slovy - zničte sousední zemi a také zničíte svou vlastní.

Ale Sotos tvrdí, že nový program USA „bude zahrnovat nové technologie pro manipulaci s DNA, protože rakovina je onemocnění DNA“. A stejné perfektní cílení, které technologii umožní napadnout pouze rakovinné buňky v těle, také změní potenciál pro útočení biologickými zbraněmi.

Sotos varuje, že pokud bude možné vytvořit léčbu, která bude omezena pouze na útok na buňky s genetickou predispozicí pro rakovinu, bude možné také vytvořit biologické zbraně, které mohou být určeny pouze na útok na konkrétní jedince s určitou genetickou výbavou – tedy třeba na osoby určitého původu nebo pohlaví.

Technologie, před kterou lékař varuje, ještě neexistuje, ačkoli řada lékařských pokusů už ukazuje potenciál takového druhu biohackingu. Sotos tvrdí, že konečné vylepšení této technologie je nakonec nevyhnutelné. „Budou tu tisíce lidí, kteří budou v suterénech nemocnic pracovat s tímto druhem genetické manipulace,“ varuje.

Přiměřený útok však podle něj neznamená pouze masové úmrtí. „Existuje něco horší než umírání," řekl Sotos. „A já to nazývám peklem."

„Co například, když některé skupiny doslova přepíší lidskou DNA, aby bylo nemožné žít život proti jejich krédu? Například když militantní vegani budou chtít ukončit konzumaci masa - pro to existuje konkrétní gen. Nebo si představte, že radikální misogynové si budou chtít vynutit zahalování všech žen - existuje gen pro nesnášenlivost slunečního světla. A fakt, že existují geny týkající se pohlaví, je již dlouho znám,“ uvádí několik příkladů.

Útoky by podle něj mohly být prováděny také na individuální úrovni: bude možné se zaměřit na veřejné postavy a ukrást jejich genetický kód, nebo například bude možné zaměřit se na celou rodinu tím, že někdo sekvenuje geny někoho, kdo je s ní úzce příbuzný. A útoky by mohly být také velmi delikátní - Sotos zmiňuje geny pro neúnosný průjem, velký přírůstek hmotnosti, celkovou plešatost nebo intenzivní rybí tělový zápach.

Sotos samozřejmě mluví o nejhorším možném, a pro mnohé také příliš extrémním, scénáři. Další vědci jej kritizují za to, že odvrací pozornost od skutečných problémů současnosti. „Vytváření šumu a poplachů tímto způsobem nepomáhá zachraňovat životy," vysvětlil DJ Patil, bývalý šéf biometrického výzkumu Úřadu pro vědu a technologii USA. „Riziko je opravdu malé. Je opravdu těžké něco takového masově vyrábět. Skutečné riziko, na které bychom se měli zaměřit, je TBC a pandemie odolné vůči lékům,“ dodal lékař.

Témata:  rakovina USA atomová bomba

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 9:09

Válku to nerozhodne, reagoval Austin na požadavek ohledně úderů do hloubi Ruska

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy