Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krvavá neděle? Masakr, který svou brutalitou vstoupil do historie

Velká Británie, ilustrační foto
Velká Británie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Skvrnou na pověsti klidné Velké Británie zůstává takzvaná "krvavá neděle" v Londonderry. Odehrála se 30. ledna 1972, kdy v tomto severoirském katolickém městě britští vojáci zabili 14 neozbrojených účastníků protestního průvodu.

"Krvavá neděle" byla jedním z vrcholů období nazývaného Troubles (Nepokoje), které začalo již na konci 60. let 20. století. Násilné spory mezi sebou vedli republikáni-katolíci usilující o to, aby se Severní Irsko odtrhlo a stalo se součástí Irska, a unionisté-většinou protestanti, kteří upřednostňovali setrvání Ulsteru v rámci Británie.

V neděli 30. ledna vyšlo několik tisíc lidí v Londonderry do ulic, aby se zúčastnili nepovoleného pochodu, který pořádala katolická organizace bojující za lidská práva. Podle pozdějších tvrzení armády kvůli zprávám o odstřelovači Irské republikánské armády (IRA) byla proti demonstrantům povolána elitní parašutistická jednotka.

Podle vyšetřování vojáci vypálili do prchajících davů asi stokrát. Třináct lidí zemřelo na místě, jedna z obětí později v nemocnici. Mnozí zemřeli ve chvíli, kdy se pokoušeli pomoci zraněným. Mnohým zabitým ještě nebylo 20 let.

Incident spustil jeden z nejtragičtějších roků ve vztazích mezi katolíky a protestanty. Během roku 1972 zahynulo při nepokojích v Ulsteru celkem 467 osob.

Britská oficiální místa o incidentu dlouho lhala, když zásah hájila jako odezvu na střelbu po vojácích. Střelbu do nevinných neozbrojených demonstrantů přiznala britská vláda teprve v červnu 2010.

První komise vyšetřující události tvrdila, že parašutisté opětovali střelbu příslušníků IRA. Nové vyšetřovaní inicioval až v roce 1998 tehdejší premiér Tony Blair. Závěr zprávy, zveřejněný 15. června 2010, říká, že všechny oběti zastřelené při protestním pochodu byly nevinné a že vojáci začali střílet, aniž by vydali varování.

Tentýž den, tedy po více než 38 letech, se britský premiér David Cameron jménem země a vlády omluvil za "neoprávněnou" a "neospravedlnitelnou" smrt 14 protestujících.

Témata:  Velká Británie historie

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.