Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Salámy, párky nebo konzervy. Co skutečně obsahují?

Vídeňské párky, ilustrační fotografie
Vídeňské párky, ilustrační fotografie
Foto: albert.cz

Praha – Hodně znepokojivé výsledky přinesl test uzenin, které povedl časopis dTest. Opět se totiž objevily problémy s dodržením deklarovaného složení i se splněním předepsaných požadavků na jakost.

„Od začátku roku 2015 dosud jsme publikovali celkem šest testů masných výrobků, kterými prošlo v součtu 88 vzorků. V únoru 2015 jsme nechali prověřit kvalitu loveckých salámů, v srpnu téhož roku pak grilovacích klobás. V roce 2016 jsme se nejdříve v červnu věnovali dvěma druhům vepřových konzerv a v září následoval test šunkových salámů. V letošním roce jsme přinesli rovněž dva testy uzenin, a sice únorovou kontrolu párků bez strojně odděleného masa a srpnové vydání odhalilo výsledky z testování salámu herkules,“ shrnuje magazín.

A jak to dopadlo? „Zatímco při testech všech ostatních druhů potravin, vyjma masných výrobků, podíl propadlíků činil 2,2 %, ve zmíněných pěti testech uzenin, to bylo 20 %. Prozatímní „rekord“ drží loňský test šunkových salámů, ze kterého se se zlou potázalo 40 % testovaných vzorků,“ varuje dTest.

Z 21 vzorků, které v testu propadly, pocházely tři ze zahraničí, ostatní byly vyrobeny v českých podnicích. Častým problémem je nedodržení obsahu masa. „Největší rozdíl mezi slibovaným a skutečným masným podílem jsme zjistili u Tesco Herkulesu, kterému chybělo 20 % masa. Zajímavé pro nás bylo zjištění, že celkem často výrobci nedodrželi deklaraci zhruba o 16 %. Nešťastná šestnáctka spojovala lovecké salámy Krahulík, Masokombinát Polička, šunkový salám značky Tesco a Pork Luncheon Meat Guding,“ uvádí časopis.

Druhým nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení minimálního obsahu čistých svalových bílkovin. Prokázaná přítomnost cizích bílkovin potrápila zejména šunkové salámy. Ve dvou z nich laboratoř objevila drůbeží protein, konkrétně šlo o výrobky Albert Quality šunkový salám a Lidk/ Pikok šunkový salám

Některé masné výrobky také obsahovalo strojně oddělené maso, tedy separát. To se týká dvou vepřových konzerv (Ha Ming Vepřové maso ve vlastní šťávě, Guding Pork Luncheon Meat) a dvou druhů párků (Frankfurtské párky z Kosteleckých uzenin a Vepřové párky značky Schneider).

„Ze zdravotního hlediska bychom vůči separátu velké připomínky neměli, jde však o surovinu levnější, než běžné maso. Pro vybrané typy výrobků, například lovecký salám, herkules, šunkový salám, pork luncheon meat, vepřové maso ve vlastní šťávě či vídeňské párky, je však použití separátu zakázáno vyhláškou. U zbylých ho použít lze, musí však být uvedeno samostatně ve složení a legislativa jej zakazuje započítávat do celkového obsahu masa,“ připomíná dTest.

Témata:  potraviny dTest jídlo

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 10:09

Michaela Nosková promluvila o smrti bratra. Podívala se na zprávy a už měla obavy

Michaela Nosková se rozhodla vystoupit z komfortní zóny a před televizními kamerami učinila velké odhalení. Prozradila totiž, že její rodinu před více než 30 lety zasáhla tragédie. Populární zpěvačka přišla o bratra. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko drtivě vyhrálo nad Maďarskem 6:1

Po úvodních třech výhrách na MS konajícím se mimo jiné v dánském Herningu Češi ve čtvrtek večer nastupují proti papírově nejslabšímu soupeři v rámci skupiny B a čeká se tak, že parta kolem Davida Pastrňáka tak přidají čtvrtou výhru v řadě. Maďaři se však na utkání s Čechy vítězně naladili, když ve svém předešlém zápase nečekaně porazili Kazachstán 4:2. Jediné co trápí Čechy jsou zranění. Do zápasu ještě nenastoupí obránce Tomáš Kundrátek a naopak nově se v sestavě objevuje Adam Klapka, který nahrazuje Jáchyma Kondelíka, pro něhož turnaj předčasně skončil kvůli zlomenině ruky. V brance pak opět bude chytat Daniel Vladař. Jak duel jasného favorita s jasným outsiderem dopadne sledujte třetinu po třetině.