Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Noční můra jménem veřejné toalety: Můžete tam chytit nebezpečné nemoci? A kde se skrývá nejvíce bakterií?

WC
WC
Foto: Pixabay

Použití veřejných toalet patří mezi noční můry mnohých z nás. Většina z nás si totiž představuje vlhké zatuchlé kabinky se špinavou podlahou a studeným záchodovým prkýnkem. Nabízí se otázka – nemůžeme při návštěvě toalety chytit nějakou nemoc? Lékařka vysvětluje, jak to vlastně je.

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik lidí sedělo na stejném záchodovém prkénku a kolik z nich si „zapomnělo" při cestě ven umýt ruce? Většina z nás se při té představě doslova otřásá. Skutečná otázka ale spočívá v tom, jaké choroby nás mohou při používání veřejných toalet ohrozit.

Doktorka Preethi Danielová pro server Healthista vysvětluje, že představa, že člověk může na toaletách chytit přenosně pohlavní choroby, jako jsou chlamydie, kapavka nebo syfilis, je mylná. Obecně je podle ní nepravděpodobné, že při návštěvě veřejných záchodků chytíte nějakou nemoc.

Bakterie by totiž musely být přeneseny přímo z toalety na genitálie, otevřenou ránu nebo na boláky na nohách a hýždích. „Pravděpodobnější je, že vás zasáhne blesk při jízdě na létajícím praseti, než že chytíte pohlavně přenosnou chorobu z veřejné toalety, takže se nebojte,“ uvádí lékařka.

Je také velice nepravděpodobné, že chytíte obyčejné nachlazení, protože tyto bakterie nejsou schopné udržet se na chladných, tvrdých površích. Veřejné toalety tedy pro ně nejsou zrovna přátelské prostředí.

O něco pravděpodobnější je, že tu chytíte bakterii E.coli nebo salmonelu. Museli byste ale být vystaveni značnému množství virů nebo bakterií a odejít ze záchodu s neumytýma rukama. Pokud si ruce umyjete, váš imunitní systém by vás měl ochránit před problémy.

„Pokud jste na špatném místě (veřejná toaleta) ve správnou dobu (když je toaletní sedátko kontaminováno bakteriemi), mohlo by to být možné. Nemůžete sice chytit infekci při použití veřejného WC, ale vaše chování při návštěvě veřejné toalety může způsobit, že se nakonec infekcí nakazíte,“ varuje expertka.

Když se snažíte vyhnout dotyku záchodového prkýnka, můžete si ublížit víc. „Pokud spěcháte a úplně nevyprázdníte močový měchýř, nebo špatně sedíte či dřepíte, vystavujete své tělo potenciálně škodlivým bakteriím. Tak zvyšujete šance na to, že si odnesete infekci močových cest,“ říká Danielová.

Pokud máte stále pochybnosti o tom, jak a jestli použít veřejné toalety a odejít odsud bez úhony, máme pro vás několik tipů:

Ujistěte se, že jste si po použití záchodu důkladně umyli ruce Pro větší ochranu používejte antibakteriální dezinfekční prostředek Přikryjte toaletní sedátko toaletním papírem nebo použijte antibakteriální ubrousky

Na podlaze veřejné toalety je více zárodků než na prkýnku, takže se pokoušejte kontaktu s ní co nejvíce vyhnout. Jinými slovy – nepokládejte na podlahu oblečení, věci ani tašky. Neexistují žádné lékařské důkazy, které by potvrzovaly možnost přenosu nemocí z veřejného WC. Pamatujte na správnou hygienu a váš imunitní systém udělá zbytek.

Témata:  záchody toaletní papír WC

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy