Potřebujete se naučit ráno brzy vstávat, ale jste typ, co raději ponocuje? Nebo jste ranní ptáče a večer, když musíte fungovat, neudržíte pozornost a usínáte? Poradíme, jak si přenastavit vnitřní hodiny.
Každý člověk má úplně jinak nastavené biorytmy. Někdo dokáže pracovat výborně v noci, ale ráno ho nedostanete z postele. Naopak jiným vyhovuje ranní aktivita, ale večer při práci usínají.
Co dělat v situacích, když vám vyhovuje například právě ten noční režim, ale například zaměstnavatel po vás vyžaduje, abyste nejvyšší aktivitu projevili právě ráno?
Stav, kdy je mozek probuzený a v plném vědomí, se nazývá bdělost. Ta se aktivuje v případě, že musíme nad činností, kterou vykonáváme, přemýšlet a neděláme ji automaticky, třeba jako čištění zubů.
Bdělost se ale dá naučit. Mozek je totiž plastický a dá se určitému stavu přizpůsobit, je ale potřeba si najít vlastní způsoby, jak se do bdělosti dostat. Každý mozek je totiž individuální.
Pokud patříte mezi ty, kteří mají problémy se vstáváním, určete si před spaním věc, na kterou se budete po vzbuzení těšit. Těšení totiž dokáže mozek ráno lépe nastartovat.
Naopak nespavcům se doporučuje, aby v případě problémů s usínáním odbourali stres, který si "nosí" do postele. V této situaci platí pravidlo "Ráno je moudřejší večera".
Související
17. prosince 2022 11:34
23. září 2022 9:03
9. června 2022 8:23
16. října 2020 7:49
4. října 2020 8:09
13. června 2020 21:53