mozek

spánek

Co všechno dokáže spánek? Vědci rozlouskli další tajemství mozku

Revue

Výkonnost paměti závisí částečně na době a kvalitě spánku. Kdo nikdy nezažil probdělé noci před zkouškami? Spánek umožňuje posílit schopnost pamatovat si to, co jsme se předtím naučili. Díky pokroku ve zkoumání mozku dnes vědci vědí, které jeho zóny jsou spojeny s učením a v době spánku se aktivují. Nedávný výzkum týmu Stéphanie Mazzové z Lyonské univerzity přinesl některá upřesnění, napsal francouzský deník Le Figaro.

Praha - Petřínská rozhledna

Domov

Světový den porozumění autismu. Česko se připojí, do modré se zahalí třeba Petřínská rozhledna

Česko se dnes připojí ke Světovému dni porozumění autismu. Připraveno je jen v Praze několik akcí, například předání ocenění nebo slavnostní nasvícení Tančícího domu a Petřínské rozhledny v modré barvě symbolizující komunikaci a sebevyjádření, což jsou oblasti, ve kterých mají lidé s těmito poruchami problémy. Další akce budou pokračovat po celý duben.

Mozek, ilustrační foto

Co se děje s lidským mozkem v prostředí bez gravitace?

Revue

Americká NASA přišla s ambiciózním plánem, podle kterého chce do dvaceti let poslat na Mars lidskou posádku. To s sebou přináší mnohé výzvy, které budou muset výzkumníci i samotní astronauti překonat. Posádka bude například během dlouhé cesty i následujícího pobytu na Rudé planetě vystavena jen velmi nízké gravitaci. Přečtěte si, jak takové prostředí může ovlivnit lidský mozek.

hubnutí

Revue

Diety jsou k ničemu? Hmotnost těla má zafixovanou mozek, upozorňují vědci

Mnohokrát bylo prokázáno, že odtučňovací diety jen zřídka dlouhodobě zabírají a že jejich vedlejší účinky jsou na pováženou. Člověk sám nerozhoduje o tom, kolik bude vážit, diety jsou odsouzeny k neúspěchu a ke zlepšení zdravotního stavu je třeba denně vyvíjet fyzickou aktivitu, píše francouzský deník Le Figaro.

Alkohol, ilustrační foto

Opilecké okno? Fakta o fenoménu, který vás snadno dostane do maléru

Revue

V poslední době se v médiích dost přetřásá otázka opilecké ztráty paměti známé jako "opilecké okno". Ale co to doopravdy znamená z hlediska mozkových procesů a jak běžné něco takového je - především mezi mladými lidmi? Zpravodajský server BBC News připravil několik základních faktů.

Mozek, ilustrační foto

Tajemství mozku: Proč jsme někdy nad jídelním lístkem bezradní?

Revue

Pokud jste se někdy přistihli, jak zíráte na dlouhý jídelní lístek v restauraci a jste naprosto neschopní se rozhodnout, co si objednáte k obědu, pak jste zažili to, co psychologové nazývají zahlcení možnostmi. Mozek postavený před ohromné množství obdobných možností má problém se rozhodnout, napsal server Medicalexpress.

Proč a jak si pamatujeme sny?

Proč a jak si pamatujeme sny? Je to prostší, než si myslíme

Revue

Uvažovali jste někdy na tím proč někteří lidé si dokáží sny pamatovat dlouho a stejně dobře jako reálné vzpomínky, zatímco jiní si sny nepamatují vůbec, či dokonce tvrdí, že se jim žádné nezdají? Podle nedávné vstudie jsou tyto rozdíly zakódované pouhými dvěma geny.

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy