Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cestování letadlem není bezpečné? Lidem hrozí ozáření větší než v jaderných elektrárnách

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Washington - Letecká doprava nikdy nebyla bez zdravotních rizik. Hrozila různá nebezpečí od šíření nemocí až po žilní trombózu. Mnohem méně známé je však nebezpečí ozáření z radiace. I právě v jaderné elektrárně by bylo z tohoto pohledu bezpečnější. O tom informoval australský server News.

Proč tomu tak je? Letecká doprava nás totiž výrazně přibližuje k vnějším hranicím zemské atmosféry, čímž nás vystavuje většímu riziku vystavení nebezpečnému kosmickému záření.

Když stojíme oběma nohama bezpečně na zemi, jsme chráněni před malými atomovými částicemi, které se vlivem našeho magnetického pole odrážejí kolem prostoru rychlostí světla.

Pokud však letíme ve výšce 12 kilometrů, mohou tyto atomové částice. pokud se střetnou se zemskou atmosférou, proniknout do našich buněk. Podle NASA jsou cestující uvnitř letadla v takové výšce mnohem pravděpodobněji vystaveni atomům s vysokou energií, které pronikají do atmosféry.

Ve skutečnosti může být rychlost radiační expozice tak vysoká, že členové posádek leteckých společnosti na celém světě jsou kvůli vystavení kosmickým paprskům klasifikováni jako "radiační pracovníci".

Na území Spojených států jsou pracovníci v tomto odvětví dokonce vedeni jako ti, kteří čelí nejvyšší roční dávce radiace. Dokonce větší míře než lidé pracující v jaderných reaktorech.

To v teoretické rovině znamená, že cestování v letadle může být z hlediska radiace nebezpečnější pro zdraví než stání blízko jaderného reaktoru z elektráren.

"Kosmické paprsky na zemském povrchu nejsou významným rizikem," řekl důstojník NASA v oblasti radiační zdravotní péče Eddie Semones. "V praxi se nakonec stejně setkáte mnohem častěji s radioaktivními částicemi na povrchu Země než s galaktickými kosmickými paprsky."

Témata:  letectví a letadla radiace zdraví

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.