Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Létající pevnost? Air Force One je bezpečnější než protiatomový kryt pod Bílým domem

Air Force One
Air Force One
Foto: news.com

Boeing 747-200B je po Airbus A380 druhým největším dopravním letadlem na světě. Ale ačkoliv je většina modelů tohoto typu Boeingu stejných a liší se jen v drobnostech, dvě letadla na světě mají zvláštní poslání. Slouží totiž prezidentskému úřadu a ne nadarmo jsou přezdívána "létající pevnost".

Nejprve si vysvětleme terminologii. Air Force One není typ ani model letadla. Označení obou letadel je 28000 a 29000 s Air Force označením VC-25A. Pokud se ale na palubě jakéhokoliv letadla nachází úřadující prezident Spojených států amerických, volací znak tohoto letadla je automaticky Air Force One.

Tento radiový volací znak se používá od padesátých let. Vznikl po příhodě z roku 1953, kdy letoun Columbine III. s prezidentem Dwightem Eisenhowerem na palubě musel čekat na přistání, protože si ho dispečer spletl s běžným linkovým spojem. Volací znak Eisenhowerova letounu byl Air Force 8610, znak jiného přistávajícího letadla společnosti Eastern Airlines měl stejné číslo 8610.

Dispečer letouny zaměnil a jako první na ranvej navedl linkový stroj. Letoun se šéfem státu musel kroužit ve vzduchu a čekat. Prezidentův štáb ale nechtěl dopustit, aby nejmocnějším politik musel čekat. Tak vzniklo označení, které žádného dispečera nemůže nechat na pochybách o tom, kdo je na palubě letadla - Air Force One.

Tento pojem se stal populární poté, co jej v roce 1961 použil prezident John F. Kennedy. Sám se jím ohlásil dispečerovi z paluby letadla C-118 Liftmaster, kterým létal. Od té doby letadlu,v němž se hlava Spojených států nachází, nikdo jinak než Air Force One neřekne.

Na rozdíl od linkových letadel jsou ale výše zmíněná letadla značky Boeing prakticky neustále střežená armádou. Air Force One je tak vlastně létající pevnost. Platí za nejbezpečnější místo pro amerického prezidenta, a je dokonce bezpečnější než protiatomový kryt pod Bílým domem.

Z paluby Air Force One může prezident USA řídit zemi, a to i ve válce. Má tam kancelář, komunikační centrum a na palubě je také pověstný jaderný kufřík. Letoun má sám o sobě protiraketovou obranu a odolá i radiaci a chemickému zamoření.

Od běžného Boeingu ho odlišuje také uspořádání a vybavení interiéru. Prezident má na palubě salonek s ložnicí, šatnou, toaletou, sprchou a kancelář. Konferenční místnost slouží jako jídelna a je určena pro šéfa státu i jeho rodinu a poradce. Další kabiny jsou vyhrazeny ochrance, tajné službě, štábu a novinářům.

Letoun ale americkým prezidentům neslouží jen k přepravě. Má jim také zajistit bezpečí, jako v případě 11. září 2001. Po útoku teroristů létal Boeing s Georgem Bushem nad Amerikou několik hodin, do doby, než všechny civilní letouny usedly na letiště. Prezidentova tajná služba předpokládala, že jedním z cílů teroristů totiž je i Bílý dům.

Ostatně Air Force One může zůstat ve vzduchu až několik týdnů, je totiž schopen tankovat za letu. To ale ve většině případů není potřeba, jeho obrovské palivové nádrže podle webových stránek Bílého domu umožňují, aby letadlo na jedno natankování přeletělo polovinu obvodu Země.

Témata:  letectví a letadla Air Force One USA

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 8:36

Langšádlová končí ve vládě. TOP 09 oznámila, že podá demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy