reklama

Zimní měsíce už tradičně patří chřipce, která bude zlobit nejméně do března. Rostoucím problémem je rovněž epidemie spalniček, v Evropě jsou evidovány desítky tisíc případů a vzhledem k liknavému přístupu některých rodičů se pravděpodobně budou šířit dál.

Zakladatel firmy Microsoft a jeden z nejbohatších lidí světa Bill Gates však letos varoval před vypuknutím pandemie. S rostoucím počtem obyvatel naší planety přibývají patogeny, na pandemii rozměrů španělské chřipky (50 milionů obětí – pozn.red.) prý civilizace není připravená.

Americký multimiliardář rovněž předpokládá, že půjde o nemoc, kterou lidstvo dosud nezná. Podle Gatese by se mohlo jednat například o nemoc podobnou neštovicím, avšak s mnohem ničivějšími účinky. Během šesti měsíců by mohla vzít život až 30 milionům lidí.

Jako příklad uvádí nedávno objevené viry SARS a MERS. První byl poprvé hlášen před 16 lety v Číně, během roku se jím nakazilo až 8 tisíc lidí, necelá tisícovka pak viru podlehla. Výskyt MERS byl potvrzen až v roce 2012. Tento virus se sice šíří pomaleji, ale má podstatně vyšší úmrtnost. Do roku 2015 bylo evidováno 1250 případů, 450 mělo smrtelné následky.

Loading...

1 komentář (Poslední 02.01. 00:02) Napište svůj názor

reklama