reklama

Na světě existuje podle Světové zdravotnické organizace zhruba 37 tisíc nemocí, z nichž většina je vzácná a nebo je neumíme léčit. Pouze méně než 10 tisíc nemocí je častějších a lékaři je dokáži za určitých podmínek vyléčit.

Porovnávat šance na nákazu všemi nemocemi je zcela nemocné, především proto, že řada z nich není přenosná, a odvíjí se od životního stylu každého jednotlivce. U mnoha jedinců také dochází k individuální výši rizika na základě jejich imunity a prostředí, v němž žijí.

Přesto lékaři dokáží u některých nemoci na základě pozorování nebo statistik spočítat, jak velká je šance na nákazu v případě, že se dostaneme do kontaktu s nemocným.

Paradoxně to ale nejde vyjádřit čísly u těch nejběžnějších nemocí jako je chřipka nebo nachlazení. Odhaduje se, že u chřipky je to zhruba 20 procent, v případě nachlazení ale například lékaři varují před rozšířeným mýtem, kdy si lidé myslí, že se nakazí, když je lidem zima. To je podle odborníků nesmysl.

Nachlazení nechytnete, když budete běhat venku v mrazu s mokrou hlavou. Aby mohlo dojít k nákaze, je proto třeba pohybovat se na místě, kde se nachází nebo nacházel nemocný člověk. Jelikož je ale nachlazení záležitostí imunitního systému a známe asi 200 různých virů, které jej vyvolávají, přesné šance spočítat nelze.

Stejně tomu je u chřipky. Ta se rovněž přináší mezi lidmi, udrží se ale i na předmětech. Pokud jste v kontaktu s nemocným a poté si doma umyjete ruce, je to vcelku zbytečné. Chřipkové viry na pokožce většinou nevydrží déle než pár minut, naopak na oblečení se mohou udržet až 12 hodin.

Přesto jsou v tomto ohledu lékaři sdílnější a jednu statistiku v rukávu mají, Týká se očkování proti chřipce. Jednu dobu se na internetu dalo dočíst, že očkování snižuje riziko onemocnění chřipkou na dvě procenta. To je ale nesmysl, ve skutečnosti sníží riziko o asi 59 procent, tedy zhruba o polovinu.

I očkovaný člověk tudíž může chytit chřipku. A u očkování chvíli zůstaneme. V současnosti se o něm totiž nejvíce mluví v souvislosti se spalničkami. A tady mají lékaři jasno. Spalničky se přenáší vzduchem i dotykem a pokud se neočkovaná osoba dostane do blízkosti nakažen, šance na přenos, tedy nákazu, je 90 procent.

U některých nemocí ale koluje řada mýtů, která zveličuje skutečná rizika. To se týká například viru HIV, jehož přenos navzdory všeobecnému podvědomí není stoprocentní. Naopak, při styku s nakaženou osobou je riziko přenosu velmi malé. Konkrétně zhruba 2 procenta při pohlavním styku bez ochrany a pouze několik desetin procent při nechráněném orálním styku.

reklama