reklama

Agentura Ifop se v průzkumu dotazovala celkem pěti tisíc žen z Francie, Británie, Německa, Itálie a Španělska. Zatímco ve Španělsku si na pláží horní díl plavek někdy sundala téměř polovina (48 procent) žen a v Německu zhruba třetina (34 procent), Britek se opalovala nahoře bez jen méně než pětina (19 procent) a Italek dokonce jen 15 procent. Vprostřed žebříčku skončily Francouzky, kterých odložilo podprsenku na pláži 22 procent. Podle průzkumu přitom ještě v roce 1984 nahoře bez na pláži zkusilo být 43 procent dotázaných francouzských žen od 18 do 49 let.

V případě všech pěti zkoumaných národností zjistil průzkum agentury Ifop ve srovnání s rokem 2016 pokles počtu žen, které jsou ochotny si na plážích svléci horní díl plavek. U Němek, Britek a Francouzek zaznamenala anketa pokles o sedm procentních bodů, u Italek o pět a u Španělek o jeden.

Nejčastěji ženy jako argument proti svlékání horního dílu plavek na pláži zmiňovaly obavy o své zdraví, řada jich ale nechtěla nahoře bez relaxovat kvůli případným kritickým poznámkám kolemjdoucích k jejich vzhledu či nechtěné pozornosti, kterou by to mohlo vyvolat u mužů.

Stejně jako pobyt na pláži bez svrchního dílu plavek ztratil u Evropanek na popularitě také nudismus, tedy pobyt na pláži zcela bez oblečení. V čele tohoto žebříčku jsou Španělky, kterých už odpočívalo na pláži úplně bez plavek 20 procent, následují Němky (19 procent). V Británii, Francii a Itálii je pobyt na nudistických plážích oblíbený jen u velmi malé části žen (osm, šest a čtyři procenta).

reklama