reklama

Lanovkou na Ještěd

V krajském městě Libereckého kraje můžete klidně strávit celý týden – a rozhodně se tu nudit nebudete. K ubytování jsou vám tu k dispozici penziony i hotely nebo pokoje v soukromí. Záleží na tom, čemu dáváte více přednost. Pojďme se však podívat na to, co pro vás obyvatelé Liberce připravili.

Určitě si nenechte ujít výlet na Ještěd. Už od roku 1933 sem vede dvoukabinová lanová dráha, založená na kyvadlovém systému. Na vrchol Ještědu vás zaveze během čtyř minut. V provozu je každý den mimo pondělí, a to vždy od 8.00 do 19.00 hodin za příznivého počasí. Současně s jízdenkou si každý cestující musí zakoupit také místenku.

Z Ještědu jsou krásné výhledy do dalekého okolí až na celou polovinu Čech. Dohlédnout lze i do Německa nebo Polska, na Jizerské hory, Krkonoše nebo Orlické hory. Uvidět můžete dokonce Krušné hory, je-li dobrá viditelnost. Hotel a televizní vysílač ve tvaru rotačního hyperboloidu, jenž svým vzhledem připomíná kosmickou loď, tu stojí od roku 1973. Jedná se o národní kulturní památku, která patří mezi sedm divů České republiky. Svým vzhledem připomíná hotel Ještěd kosmickou loď.

Zábavné centrum Babylon s aquaparkem

V Liberci vám nebude vadit ani nepříznivé počasí, když vám dovolená proprší. Volné dny totiž můžete strávit v zábavném centru Babylon. Jeho rozloha 30 tisíc m2 slibuje množství zábavních atrakcí nejen pro děti. Areál vznikl přestavbou bývalé textilní továrny Hedva. Vedle volnočasových aktivit je tu také Hotel Babylon a kongresové prostory.

Součástí centra je virtuální realita, bowling ve stylu amerických 50. let minulého století, 3D Laser show, lunapark ve stylu staročeské pouti s autodromem a kolotoči, indoor adventure golf, golfový simulátor i lasem game.

Aquapark má výzdobu ve stylu příběhů Julese Verna, tvořen je ze 3 hal, 4 tobogánů a svou velikostí patří mezi největší aquaparky v České republice. Vaše děti určitě nebudou vědět, co si dříve vybrat. Dospělí se mohou příjemně odreagovat ve wellness centru s plochou více než 1 000 m2.

Zoologická zahrada Liberec a bílí tygři

Na 14 hektarech je v liberecké zoologické zahradě chováno na 160 druhů zvířat ze všech kontinentů, z nichž největšími lákadly jsou hlavně vzácní bílí tygři a lachtani. ZOO Liberec je nejstarší v České republice. Otevřeno je denně i během státních svátků a víkendů, a to od 8.00 do 19.00 hodin. Okruh areálem ZOO měří přibližně 1,8 kilometru a vyhradit byste si na něho měli minimálně tři hodiny volného času.

Absolvovat ho je třeba pěšky, pro cyklisty jsou před hlavním vstupem připraveny stojany. Po ZOO je zakázáno jezdit na koloběžce, kole i kolečkových bruslích. Před vchodem do zahrady je parkoviště pro automobily. Dostanete se tu také tramvají MHD, kdy vystoupíte na zastávce ZOO-Lidové sady.

Botanická zahrada Liberec s masožravkami a bonsají

Necelý jeden kilometr od liberecké zoologické zahrady se nachází Botanická zahrada Liberec, která také patří mezi nejstarší v tuzemsku. Vznikla už v roce 1893. Jedná se o skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk, který tvoří deset různě velkých pavilonů s expozicemi. Vaší pozornosti by neměla ujít sbírka orchidejí, kapradin i masožravých rostlin. Raritou je nejdéle pěstovaná bonsaj v Evropě nebo obří zmijovec.

Při procházce historickým centrem Liberce si prohlédněte nepřehlédnutelnou novogotickou radnici, Valdštejnovy domky ve Větrné ulici z druhé poloviny 17. století, liberecký zámek pocházející ze stejné doby či moderní Stavbu smíření.

Liberec je městem s bohatým společenským životem a přívětivé pro turisty.

reklama