reklama

Pestrobarevné rozhodování

Můžete si vybrat pro návštěvu rušné velkoměsto, jakým je například Bangkok, pohodová přímořská letoviska nebo se vydat do oblastí s divokou džunglí. Další variantou je návštěva venkova a prohlídka zemědělských oblastí spolu s poznáváním tradičního folklóru, kultury, pro někoho budou nejlepší volbou třeba výlety do hor. Při výběru zajímavých lokalit vám určitě dobře poslouží online průvodce.

Zběsilá doprava i klidné náboženství

Dovolená v Thajsku může mít nejrůznější podoby, z čeho si tedy vybrat? Kdo chce poznat živý ruch asijského velkoměsta, vydá se určitě do Bangkoku (v původním názvu se jmenuje Krung Thep - กรุงเทพมหานคร), kde žije více než osm miliónů obyvatel na ploše 1 568 kilometrů čtverečních. Pokud se připočtou i obyvatelé přilehlých oblastí, které lze také považovat za součást hlavního města, dosahuje počet obyvatel této metropole úctyhodných 14 miliónů obyvatel. Je to svým způsobem velmi osobité město, kde si podává ruku zběsilá doprava s poklidnými oázami klidu v podobě buddhistických chrámů. Na ulicích chvíli procházíte pod nejmodernějšími mrakodrapy, abyste zanedlouho zjistili, že jste se najednou ocitli v chudinské uličce s polorozpadlými chatrčemi. Bangkok patří mezi města, která mají neopakovatelnou atmosféru a navštívit Thajsko bez nejméně jednoho nebo dvou dnů, strávených v tomto městě, to světa znalí turisté považují za barbarství.

Milovníci historie zůstanou v úžasu stát před monumentálním GRAND PALACE, kde už od roku 1782 sídlí královská rodina (ano, Thajsko je monarchie se svým králem), úžasnou stavbou je i chrám WAT PHO, kde se začala psát historie populárních thajských masáží. Ty si určitě také nenechte ujít. Je tu k vidění pozlacená socha Buddhy, která měří 45 metrů a má 15 metrů na výšku. Socha je zhotovena z pěti a půl tun čistého zlata!

Noční živo

Přímořské letovisko PATTAYA nabízí odpočinek přes den i čilý noční život, stačí zajít třeba na hlavní třídu, která se jmenuje Walking Street, tady se právě v noci žije naplno! Nedaleko můžete navštívit i Svatyni pravdy (Sanctuary of Truth), které je celá postavena ze dřeva a přitom se tyčí do výšky 105 metrů.

Obdivovatelé přírody si přijdou na své v tropické zahradě NONG NOOCH, která je považována za jednu z nejkrásnějších v Asii. Rozhodně je také co vidět na Krabi, což je významná a turisticky oblíbená provincie Thajska, která se rozkládá na pobřeží Andamanského moře. Typické pro tuto oblast jsou vápencové vrcholky na obzoru a hlavně spousta nádherných písečných pláží. V této lokalitě byly nalezeny i unikátní lidské pozůstatky, jejichž stáří odborníci odhadují na nějakých čtyřicet tisíc let. Jsou tady i další thajské ostrovy, které lze navštívit, asi nejznámější z nich je ostrov Koh Phi Phi.

Co se týče počasí, je třeba si uvědomit, že se jedná o vyloženě tropickou zemi, takže musíte počítat s vyššími teplotami a vlhkostí. Fungují tady v podstatě tři roční období, kdy se střídá teplé počasí s deštivým a chladnějším. Nejlepší čas pro návštěvu z pohledu turisty je zde období od listopadu do března. V tu dobu se denní teploty pohybují kolem 30°C a na noc poklesnou na příjemných 20°C. Od března do října jsou teploty výrazně vyšší, přes den až kolem 35 - 40°C.

Občas se vyplatí smlouvat

Jak budete v Thajsku platit? Určitě si vezměte s sebou americké dolary nebo eura, české koruny byste s největší pravděpodobností ve směnárnách neudali ani za nevýhodný kurz. Směnárny na letišti také nedávají ten nejlepší kurz, raději zajděte do některé z velkých, zavedených směnáren ve větším městě, případně do banky, kde je směna také možná. Platí se tu měnou s názvem Bath (THB) a kurz se pohybuje přibližně kolem 1 THB = 0,76 koruny. Občas se při nákupech vyplatí smlouvat, ceny nebývají většinou pevně nastavené. Hlavně se nesnažte vypadat jako blahosklonní, bohatí turisté, potom by i smlouvání bylo velmi obtížné. Bankomaty najdete v bankách, hotelích a na letištích, ovšem pozor na poplatky, mohou být nepříjemně vysoké!

Dostat se do Thajska lze pohodlně letadlem, existuje i přímé spojení Praha - Bangkok. Po Thajsku se dále můžete přepravovat pohodlně letecky na vnitrostátních linkách, někdy je to dokonce levnější než cesta autobusem! Vlaková doprava funguje spolehlivě, vozy jsou rozděleny na tři třídy a k dispozici jsou i lůžkové vagóny. Také autobusová doprava je na dobré úrovni, spojení je rychlé a síť spojů hustá. Po městě se můžete dopravit na zvolené místo taxíkem, případně si zastavit Tuk-tuk. To je taková tříkolka s motorem, svižná a dostane se i tam, kam se taxík neprotlačí. Lodní dopravu je možné využít jen občas, ale bývá to příjemné, poučné a zajímavé.

Jak vidíte, z Thajska nemusí mít obavy ani méně zkušený cestovatel. Neváhejte vyrazit, tato země má skutečně co nabídnout.

reklama