Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Experti rozebrali Vánoce. Zjistili, jak moc škodí zdraví

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vánoce klepou na dveře a řada bytů, domů i obchodů se už oblékla do štědrovečerního hávu. Stromečky, barevná světla, dárky, koledy i Santa Clausové mají navodit správnou atmosféru Vánoc, před jednou nedílnou součástí ale mnoho studií varuje.

Několik výzkumů překvapivě potvrdilo, že v zájmu zachování psychické pohody byste se měli vyhýbat poslechu vánoční hudby. Naopak byste neměli nadávat na obchody, které nabízí vánoční zboží už od podzimu.

Většina lidí totiž ráda kritizuje postup obchodních řetězců, které již v polovině září vykládají vánoční zboží a lákají zákazníky na různé akce. Výzkumy ale potvrdily, že pohled na zboží symbolizující nejkrásnější svátky v roce vyvolává u lidí pozitivní emoce.

Vánoční svátky ale kromě psychické pohody často přináší i stres. A překvapivě jej podněcuje i poslech vánočních písniček. Vědci totiž zjistili, že hudba, která má navodit tu správnou vánoční atmosféru, v mnoha lidech vyvolává nervozitu.

Manažeři a majitelé obchodů si často myslí, že pokud budou zákazníci poslouchat vánoční písničky, pak nakoupí více dárků. Průzkumy ale ukázaly, že čtvrtina lidí melodie připomínající Vánoce nesnáší. 

Nejhorší je situace u lidí, kteří musí koledy poslouchat nedobrovolně. Například zaměstnanci obchodů. "Každý, kdo během svátků pracoval v obchodě, dobře ví, o čem mluvím," tvrdí psycholožka Victoria Williamsonová

"Lidé, kteří pracují v obchodech, se musí naučit, jak neposlouchat všechnu tu vánoční hudbu. Pokud to neučiní, nedokážou se na nic soustředit," uvedla další psycholožka Linda Blairová. 

Témata:  Vánoce vědci

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

MS v hokeji 2024: Češi dramaticky otočili zápas a porazili norský tým

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3.