reklama

Několik výzkumů překvapivě potvrdilo, že v zájmu zachování psychické pohody byste se měli vyhýbat poslechu vánoční hudby. Naopak byste neměli nadávat na obchody, které nabízí vánoční zboží už od podzimu.

Většina lidí totiž ráda kritizuje postup obchodních řetězců, které již v polovině září vykládají vánoční zboží a lákají zákazníky na různé akce. Výzkumy ale potvrdily, že pohled na zboží symbolizující nejkrásnější svátky v roce vyvolává u lidí pozitivní emoce.

Vánoční svátky ale kromě psychické pohody často přináší i stres. A překvapivě jej podněcuje i poslech vánočních písniček. Vědci totiž zjistili, že hudba, která má navodit tu správnou vánoční atmosféru, v mnoha lidech vyvolává nervozitu.

Manažeři a majitelé obchodů si často myslí, že pokud budou zákazníci poslouchat vánoční písničky, pak nakoupí více dárků. Průzkumy ale ukázaly, že čtvrtina lidí melodie připomínající Vánoce nesnáší. 

Nejhorší je situace u lidí, kteří musí koledy poslouchat nedobrovolně. Například zaměstnanci obchodů. "Každý, kdo během svátků pracoval v obchodě, dobře ví, o čem mluvím," tvrdí psycholožka Victoria Williamsonová

"Lidé, kteří pracují v obchodech, se musí naučit, jak neposlouchat všechnu tu vánoční hudbu. Pokud to neučiní, nedokážou se na nic soustředit," uvedla další psycholožka Linda Blairová. 

reklama