Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Karel Heřmánek (†76) významně manipuloval s majetkem pět dní před smrtí

Zkouška hry Kvartet, Divadlo Bez zábradlí
Zkouška hry Kvartet, Divadlo Bez zábradlí
Foto: Divadlo Bez zábradlí

Odchod herce Karla Heřmánka (†76) otřásl celou republikou. Těsně před touto tragédií ale došlo k významným přesunům rodinného majetku, které naznačují, že herec měl velké plány do budoucna.

Podle informací eXtra.cz se Karel Heřmánek, známý svými skvělými hereckými výkony v dramatech i komediích, stal otcem pěti dětí.

Jenže pět dní před jeho smrtí, konkrétně 19. srpna 2024, se jeho syn Josef vzdal svého čtyřicetiprocentního podílu v rodinném Divadle Bez zábradlí.

Druhých čtyřicet procent vlastní jeho bratr Karel. Rodiče, Karel Heřmánek starší a Hana Heřmánková, si před tímto převodem ponechali deset procent.

Namísto toho, aby čtyřicet procent Josefova podílu převedli na jeho bratra, který v divadle zůstává, rozhodli se manželé převést podíl na sebe: dvacet procent pro každého.

V dědickém řízení tedy Hana Heřmánková získá polovinu Karlova třicetiprocentního podílu, zatímco o zbylých patnáct procent se rozdělí s pěti dětmi.

Hana Heřmánková se tak stane největším společníkem divadla, zatímco Josef, který se svého podílu zbavil, získá zpět jeho malou část.

Co bylo skutečným důvodem odchodu z divadla není zřejmé, je ale dlouhodobě ve ztrátě, která podle serveru nyní činí zhruba osm milionů.

Heřmánek se narodil v Praze. Vystudoval stavební průmyslovku a uvažoval o architektuře. Pak ho zaujala filmová režie, ale protože dostat se na FAMU bylo těžké, zkusil to na herce. Nakonec jej přijali na brněnskou JAMU, kde se sešel ve výrazném ročníku s Jiřím Bartoškou, Pavlem Zedníčkem a Janou Švandovou. 

S divadlem začal v brněnském Divadle Na provázku, po roce přesídlil do Činoherního studia v Ústí nad Labem. V roce 1976 se Heřmánek vrátil do Prahy a do roku 1990 hrál v Divadle Na zábradlí. Když se scéna rozpadla, založil jedno z prvních soukromých divadel v Česku - Divadlo Bez zábradlí.

Před kamerou debutoval v roce 1972 v televizním filmu Uprostřed babího léta ve stepi zahoukal vlak. Ve filmech se více začal objevovat na konci 70. let, například ve snímcích Na pytlácké stezce, Žena pro tři muže, Smrt stopařek. Zahrál si také v rodinné komedii Krakonoš a lyžníci nebo v dramatu Hadí jed. Na MFF v Portugalsku získal cenu za mužský herecký výkon ve filmu Dobré světlo z roku 1985 v režii Karla Kachyni.

V úspěšné pohádce Hynka Bočana S čerty nejsou žerty (1984) ztvárnil Jeho nejtemnější temnost Lucifera, zahrál si i v oscarovém snímku Kolja (1996) či v televizním seriálu Zdivočelá země (1997). Hrál například i v pěti volně navazujících komediích Hynka Bočana z 80. let (Šéfe, to je věc!, Šéfe, vrať se!, Šéfe, jdeme na to!, Na dvoře je kůň, šéfe!, V tomhle zámku straší, šéfe!) či v Kachyňově komedii Kam, pánové, kam jdete? Po delší odmlce se na filmovém plátně objevil v komedii Příběhy obyčejného šílenství z roku 2005, zatím naposledy pak ve snímku Lovci a oběti (2015), kde si zahrál i se svým synem.

Karel Heřmánek je znám i z dabingu, jeho hlasem mluví třeba Doyle (Martin Shaw) z britského seriálu Profesionálové. A v dabingovém studiu se seznámil i se svou druhou ženou Hanou, která se na něj údajně chodila dívat už do Divadla Na zábradlí a která se stala známou hlasatelkou a moderátorkou. Měli spolu tři syny, z prvního manželství má Heřmánek ještě dvě dcery.

Témata:  Karel Heřmánek

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy