Česko si dnes připomíná legendárního Petra Muka, protože právě na první únorové úterý letos připadají jeho nedožité 60. narozeniny. V květnu pak uplyne 15 let od jeho smrti. A stále se nejde ubránit pocitu, že život výjimečného zpěváka vyhasl příliš předčasně.
Muk se narodil v Českých Budějovicích, kde absolvoval středoškolské studium. V jihočeském krajském městě také vznikla legendární skupina Oceán, která zažila největší slávu na přelomu 80. a 90. let. Navzdory velké popularitě se v roce 1993 rozpadla.
Tehdy už existovala kapela Shalom, jejíž historie se začala psát v roce 1992. Původně šlo o projekt Muka a Petra Kučery, v němž našly uplatnění písně nehodící se pro Oceán. "Osvobodili jsme se tehdy spolu k novému vnímání hudby bez oceánské minulosti. Petr si byl silně jistý, dostali jsme plnou podporu u vydavatelství. Což byl obrázek svobody 90. let. V onom čase jsem si myslel, že to neskončí," uvedl Kučera.
Trio hudebníků doplněné vokalistkami Janou Benetovou, Janou Feriovou a Janou Badurovou v roce 1992 získalo cenu Gramy (dnes Anděl) v kategorii Skupina roku a Muk uspěl jako zpěvák roku.Po komerčně méně úspěšném druhém albu z roku 1994 ale Shalom ukončil činnost a Muk se vydal na sólovou dráhu.
K jejím výrazným momentům patří i tři umístění mezi nejlepšími třemi v anketě Český slavík v řadě za sebou. V letech 2002 a 2003 se českokrumlovský rodák dokonce umístil na druhém místě. Vítězství mu ale souzeno nebylo. Ani snad není nutné vysvětlovat proč, druhé místo bylo krátce po přelomu milénia maximem možného. Anketě popularity i tehdy vládl legendární Karel Gott.
Muk, někdejší frontman skupin Oceán a Shalom, zemřel 24. května 2010 v Praze. Pohřben je ve svém rodném městě na jihu Čech.
Témata: Petr Muk
Související
24. května 2016 8:21