reklama

Příručka se objevila na stránkách informačního centra Soulu pro těhotenství a porod už v roce 2019, pozornosti se jí však na sociálních sítích dostalo až minulý týden. Městské úřady soubor doporučení po vlně kritických komentářů z webu raději stáhly.

V zásadách si ženy mohly přečíst rady, aby před porodem a odchodem do nemocnice zajistily jídlo, oblečení a další denní potřeby pro manžela a rodinu. Pokud chtěly zhubnout, měly si na viditelné místo pověsit oblečení v menší velikosti, které je prý bude k dosažení potřebné váhy motivovat. Budoucím matkám také doporučovala, aby příliš neutrácely za oblečení pro děti.

Jižní Korea má jednu z nejnižších porodností na světě, uvádí Populační fond OSN (UNFPA). Země se tak snaží dělat vše proto, aby porodnost zvýšila; tyto snahy však brzdí přístup vlády, který často odráží ve společnosti rozšířený sexistický pohled na svět, píše Reuters.

Městská vláda v Soulu na začátku tohoto týdne v prohlášení přiznala, že vydané zásady, převzaté z webových stránek ministerstva zdravotnictví, dostatečně nezkontrolovala. Slíbila zároveň, že překontroluje obsah městských webů a zaměstnance proškolí ohledně rovnoprávnosti žen a mužů.

Není to poprvé, co si snahy jihokorejské vlády o zvýšení porodnosti vysloužily ostrou kritiku. V roce 2016 tamní ministerstvo vnitra vydalo na internetu mapu, která ukazovala počet žen v plodném věku v jednotlivých městech, okresech a regionech.

reklama