reklama

Rakouský kancléř a předseda ÖVP Sebastian Kurz a předseda parlamentní frakce lidovců August Wöginger dnes ve společném prohlášení uvedli, že sexistické a urážlivé výstřelky nejsou přijatelné. "Proto byl Efghani Dönmez z parlamentního klubu ÖVP vyloučen," napsali. Zároveň vyjádřili politování, že museli k tomuto kroku přistoupit, neboť si podle svých slov poslance váží "jako bojovníka proti politickému islámu".

"Podívej se na její kolena, možná tam najdeš odpověď," odpověděl 41letý rakouský poslanec tureckého původu v sobotu na dotaz jednoho z uživatelů twitteru, jak se dostala Chebliová do své funkce. Politička německé SPD na berlínské radnici pracuje jako tajemnice pro otázky občanské angažovanosti.

Dönmezova poznámka vyvolala o víkendu vlnu kritiky, která se objevovala stejně jako jeho příspěvek především na sociálních sítích. Podle mnohých uživatelů chtěl poslanec naznačit, že se Chebliová do funkce dostala díky sexu s vlivnými muži.

V komentáři zveřejněném dnes v listu Süddeutsche Zeitung vyzvala ale rakouského lidovce, aby zvážil, zda se nevzdá svého mandátu, i německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová. Jeho výroky označila za "odpudivé a sexistické". "Takové hanobení ze strany voleného poslance nesmí zůstat bez následků," dodala stranická kolegyně Chebliové.

Už v neděli se Dönmez za svůj komentář omluvil. "Na základě diskuze, kterou můj příspěvek vyvolal, zpětně vidím, že jsem paní Chebliovou ponížil. Byla to chvilka slabosti, bylo to ode mě naprosto chybné a upřímně se za to omlouvám všem, které to urazilo," uvedl. Navzdory omluvě byl dnes ale z lidoveckého klubu vyloučen.

V rozhovoru poskytnutém listu Österreich ale Dönmez popřel, že by jeho komentář byl sexistický. Myslel ho prý úplně jinak. "Šlo mi o to, abych ukázal, že SPD natahuje islamistům červený koberec a to ne vestoje, ale na kolenou. Se sexismem tento tweet neměl nic společného," dodal. Už dříve na twitteru kritizoval Chebliovou kvůli tomu, že údajně svou politikou "přímo a nepřímo podporuje reakční muslimské spolky".

Listu Kurier dnes Dönmez řekl, že chce nadále zůstat nezařazeným poslancem a svého mandátu, který získal po volbách loni na podzim, se vzdát nehodlá.

reklama