reklama

Počet lidí nakažených novým koronavirem stoupl na více než 8100 a necelé dvě stovky lidí zemřely. Díky tomu se rozsahem vyrovná epidemii viru SARS z roku 2003. Rozdíl je jen v tom, že koronavirus podle expertů není tak smrtící jako SARS. 

Smrtelnost nového viru ale dosud není přesně známá. Ačkoliv se uvádí kolem tří procent, chybí rozsáhlejší statistiky, které by ukázaly, kdo a proč na nemoc umírá.

Svět může ale podle odborníků být v klidu. Podle Mika Osterholma, ředitele Centra pro výzkum infekčních onemocnění, nemá virus potenciál způsobit pandemii. Tedy alespoň ne tento.

"Jediný původce, o kterém dnes víme a ten potenciál má, je chřipka," řekl serveru Wired expert s tím, že koronavirus způsobí nanejvýš lokalizované epidemie. A ty se Česku pravděpodobně vyhnou.

O tom ostatně svědčí i aktuální situace v Česku. Počet nakažených chřipkou prudce stoupá. Lékaři evidují podle posledních statistik z zhruba 1500 nemocných na 100 000 obyvatel, v Česku tedy může touto nemocí aktuálně trpět téměř 150 tisíc lidí.

Některé kraje jsou na tom ale ještě hůře. Ve Zlínském kraji má respirační onemocnění 1951 lidí ze 100 000, což je o 40 procent více než před týdnem. 

Na Vysočině je na 100 000 obyvatel víc než 1300 nemocných, na Žďársku už padla hranice epidemie stanovené na 1700 nemocných. Lékaři navíc odhadují, že každoročně s chřipkou v Česku souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.

reklama