Londýn – Po sérii teroristických útoků a napadení v Evropě se opět rozpoutala diskuze ohledně role, kterou v násilnostech sehrál islám. Douglas Murray z konzervativního britského think tanku Henry Jackson Society, který se zabývá zahraniční politikou a lidskými právy, na serveru britského deníku The Spectator varuje, že jsou informace v médiích zkreslená.
Murray tvrdí, že po každém teroristickém útoku se objeví lidé, kteří tvrdí, že islám s nimi nemá nic společného, jejichž tvrzení následuje „muslimská dobrá zpráva", ve které mezinárodní média upozorňují na projev dobré vůle ze strany muslimů.
V případě vraždy kněze ve Francii to podle Murraye byla zpráva o solidaritě ze strany muslimů, kteří se ve Francii a Itálii připojili ke mši za tohoto zavražděného kněze. Murray ale upozorňuje, že na základě informací, které zjistil, lze tvrdit, že většina z těchto muslimů patřila ke hnutí Ahmadíja.
Toto hnutí vzniklo v 80. letech 19. století. V indickém Paňdžábu jej založil Mirza Gulám Ahmad, který prosazoval umírněný džihád – tedy slovy a modlitbami, nikoliv se zbraní v ruce. K tomu podle něj mělo dojít jen v těch nejkrajnějších případech.
Murray ale varuje, že ostatní muslimové členy této sekty „často považují za muslimy a po celém světě je odsuzují". Tito muslimové jsou přitom podle něj „za většinou pozitivních kroků muslimských komunit v Evropě".
To dle jeho slov dokazuje i fakt, že během mše v Rouenu, kde ke vraždě kněze došlo, muslimové vyvěsili i svůj ahmadíjánský prapor, na kterém stálo motto skupiny: „Láska pro všechny. Nenávist pro nikoho." Murray ale dodává, že západní média tento fakt nezmiňovala – a neuvedla tak, že se mše účastnili muslimové, kteří jsou v rámci své víry stíháni a považováni za minoritu.
Témata: Islám, muslimové, terorismus
Související
24. července 2024 14:34
26. března 2022 16:27
28. prosince 2021 12:11
20. srpna 2021 12:05
3. prosince 2020 11:19
31. října 2020 12:16