Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá policie provedla zátahy proti mešitám po celé zemi

Policie Německo
Policie Německo
Foto: Facebook

Německá policie ve středu provedla zátahy proti mešitám po celém Německu. Největší razie proběhla v Hamburku, o čemž už EuroZprávy.cz informovaly. Z budovy tamní mešity vynesli pytle s bankovkami a sáčky plné mincí, zabavili také imámovo Audi. 

EuroZprávy.cz už ve středu ráno informovaly o zátahu proti Modré mešitě v Hamburku. Německé ministerstvo vnitra zakázalo sdružení šíitských mešit Islámské centrum Hamburk (IZH). Podle zjištění německých zpravodajských služeb má přímé vazby na íránský režim a podporuje teroristická hnutí Hamás a Hizballáh. 

Policejní akce se ale týkaly celého Německa. Podle deníku Bild se v 5:59 ráno policie rozjela nejen do hamburské mešity, zasahovala totiž v dalších sedmi spolkových zemích: Bavorsku, Berlíně, Brémách, Hesensku, Meklenbursku-Předním Pomořansku, Dolním Sasku a Severním Porýní-Vestfálsku.

Prohledáno bylo 53 objektů, z toho 30 v Hamburku na severu země. A právě v Hamburku byl zátah zřejmě nejúspěšnější. Policisté z budovy Modré mešity vynesli pytle s bankovkami a plastové sáčky plné mincí; nakonec zabavili černé Audi A6, podle všeho imámův služební vůz.

Mešita je nyní pod federální správou. „Vyšetřování podložilo vážná podezření do té míry, že jsme dnes uložili zákaz. Ukončili jsme tak činnost těchto islamistů. Je to další důsledný krok proti islamistickému extremismu,“ vylíčila spolková ministryně vnitra Nancy Faesrová.

Policisté od rána prohledávali i Islámské centrum Berlín. „Opatření ukazují, že útoky na naše základní principy, jako je demokracie a právní stát, nebudou tolerovány. Znovu také zdůrazňuji, že nenávist a agitace proti Židům a izraelským občanům nebudou v Berlíně tolerovány,“ prohlásila senátorka Iris Sprangerová. Terčem razie bylo dále Islámské sdružení Bavorska v Mnichově.

Vedoucí IZH Mohammad Hadi Mofatteh měl podle oficiálních dokumentů Spolkové zpravodajské služby počátkem 90. let působit v íránských Revolučních gardách. V osobních dopisech íránskému režimu byl označován jako „zástupce nejvyššího vůdce, vedoucí Islámského centra v Hamburku“.

Očekává se, že Írán zareaguje podobným zásahem pro německým institucím v zemi. Německo Teherán kritizuje za věznění Džamšída Šarmahda, kterého íránské soudy loni v únoru odsoudily za údajné teroristické činy k trestu smrti.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková tento rozsudek pokládá za „nepřijatelný“ a vyzvala íránskou vládu, aby jej „okamžitě zvrátila“. Spolková vláda dále vyhostila dva zaměstnance íránského velvyslanectví v Berlíně.

Témata:  Německo policie Německo Islám

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy