Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko čekají parlamentní volby. Jaká strana podle průzkumu vede?

Moskva
Moskva
Foto: moscow.ru

Moskva - Obliba hlavní ruské vládní strany Jednotné Rusko od května vzrostla o čtyři procentní body a nyní dosahuje 57 procent.

Vyplývá to z průzkumu nezávislé společnosti Levada, o jehož výsledcích informoval list Vedomosti. Rusové tak stále upřednostňují politickou stranu, kterou si zvolili v parlamentních volbách před pěti lety.

I přes nepříliš lichotivou image stoupence oligarchů si lidé pořád uvědomují, že má Jednotné Rusko velké pravomoci při rozdělování rozpočtu, a tak od něj mohou očekávat alespoň nějaké materiální zajištění, soudí zástupce ředitele společnosti Levada Alexej Graždankin.

O druhé místo se s 15 procenty dělí komunisté a nacionalisté z Liberálnědemokratické strany Ruska. U té jde přitom o šestiprocentní nárůst obliby během dvou měsíců.

Obliba komunistické strany klesá, což Graždankin vysvětluje tím, že se zlepšilo vnímání finanční situace v zemi, tudíž lidé už necítí potřebu obracet se na stranu jako na obránce svých materiálních zájmů.

Témata:  Rusko volby

Související

Aktuálně se děje

6. února 2026 21:00

6. února 2026 9:11

David Prachař s novou partnerkou v televizi. Tady byste ho asi nečekali

Český šoubyznys už letos zasáhla zpráva o rozpadu jednoho hvězdného manželství. Konkrétně se rozešly cesty Davida Prachaře a jeho ženy Lindy Rybové. Známý herec začal být vzápětí spojován s kolegyní Sarah Haváčovou. Dvojice se dokonce v těchto dnech společně objevila v televizi. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy