Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ženy byly osvobozeny od IS. Na oslavu svobody udělaly neuvěřitelnou věc +VIDEO

Muslimové, islám
Muslimové, islám
Foto: Pixabay

Manbidž – Ženy v syrském městě Manbidž slavily osvobození od Islámského státu spálením burky, kterou byly nuceny nosit na veřejnosti pod vládou militantní skupiny. Dva roky žily pod Islámským státem, nyní po dlouho trvající ofenzívě se osvobodilo už více než 70% města na severu Sýrie.

Syrské demokratické síly podporované USA o víkendu převzaly kontrolu nad více než 70 procenty Manbidžu, jak informuje server Vice News.

Přísné pravidla odívání jsou prosazovány ve všech oblastech, které ovládá Islámský stát. „Pokud jsme tohle pravidlo nedodrželi, potrestali nás. Někdy nás nutili, abychom zůstali několik dnů v otevřených hrobech," řekla agentuře Reuters Souad Hamidi, která byla osvobozena už v červnu.

Manbidž byl obsazen v roce 2014 a od té doby byl pod vládou Islámského státu, jednalo se o strategické místo, protože je poměrně blízko hranic s Tureckem, což je velmi důležitá trasa pro dodávky zásob a bojovníků ze zahraničí. Město bylo také centrem pro obchod se starožitnostmi a artefakty z archeologických nalezišť.

Témata:  Islámský stát Sýrie muslimové

Související

Aktuálně se děje

8:24

Číhá v dovolenkovém ráji Čechů nebezpečí? Rybář v Jadranu chytil žraloka

Chorvatsko je oblíbenou dovolenkovou destinací českých turistů, kteří začnou k Jadranu ve velkém vyrážet především ve chvíli, až o víkendu začnou letní prázdniny. Jen krátce před jejich začátkem se ukázalo, že v Jaderském moři se mohou nacházet potenciálně nebezpeční predátoři. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy