Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vztahy mezi Rakouskem a Tureckem se vyostřují: Zablokujeme přístupové rozhovory, hrozí Němci

Rakouská vlajka
Rakouská vlajka
Foto: Pixabay

Vídeň - Rakousko znovu zesílilo svou kritiku poměrů v Turecku. Pohrozilo zablokováním přístupových rozhovorů Turecka s Evropskou unií.

Ministr zahraničí Sebastian Kurz v rozhovoru pro list Kurier řekl, že je proti otevření nových kapitol v jednání mezi Bruselem a Ankarou.

Přístupové rozhovory postupují velmi pomalu od roku 2005, kdy byly zahájeny. Uzavřena byla zatím jen jedna z 35 kapitol. "V radě ministrů zahraničí EU mám svůj hlas. Na pořadu je otázka, zda otevřít další přístupové kapitoly, a já jsem proti," uvedl ministr. Souhlasné stanovisko evropských ministrů musí být jednomyslné, a Kurz má tak prakticky právo veta.

Vztahy mezi Tureckem a Rakouskem se vyostřily minulý týden, když se spolkový kancléř Christian Kern vyslovil proti pokračování přístupových rozhovorů kvůli tvrdému postupu Ankary proti opozici a údajnému oslabování demokratických principů v zemi.

Témata:  Rakousko Turecko

Související

Aktuálně se děje

5. února 2026 12:36

Pokus o vraždu v Jaroměři. Mladší z mužů skončil v nemocnici

Kriminalisté z Královéhradeckého kraje se od středečního večera zabývají násilným útokem v Jaroměři. V bytě došlo ke konfliktu dvou mužů. Případ byl předběžně kvalifikován jako pokus o vraždu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy