Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Celkem 34 mrtvých a 200 zraněných, to jsou čísla dnešních atentátů. Identifikace obětí je obtížná

Bruselem otřáslo několik výbuchů (22. 3. 2016)
Bruselem otřáslo několik výbuchů (22. 3. 2016)
Foto: Profimedia

Brusel - Série dnešních atentátů v belgické metropolie si vyžádala nejméně 34 mrtvých a téměř 200 zraněných. Čtrnáct lidí zahynulo podle hasičů na letišti, kde rovněž utrpělo zranění 96 osob. Podle bruselského starosty Yvana Mayeura si útok v metru u stanice Maalbeek vyžádal nejméně 20 obětí a 106 zraněných. Hasiči ale stále mluví o 15 mrtvých.

Belgičtí hasiči potvrdili 14 mrtvých na letišti. Mluvčí protipožární služby Pierre Meys upozornil, že jde stále o prozatímní bilanci. "Práce na zjišťování (obětí) jsou velmi obtížné," upozornil.

Mayeur na tiskové konferenci uvedl, že v metru zahynulo pravděpodobně 20 lidí a 106 utrpělo zranění, z toho 17 těžké. Úřady podle něj nyní pracují na zjišťování totožnosti obětí. "Bude to těžké a zabere to čas," uvedl Mayeur a vyzval obyvatele Bruselu, Vlámska i Valonska, aby vyjádřili solidaritu s oběťmi atentátů.

Dva podezřelí teroristé, kteří se podle belgické policie spolupodíleli na listopadových teroristických útocích v Paříži, budou pravděpodobně v centru zájmu vyšetřovatelů po dnešních třech explozích na letišti a v metru v Bruselu. Jedná se o 30letého belgického občana marockého původu Mohameda Abriniho a 24letého Syřana Najima Laachraouiho. Ti jsou stále na útěku i po pátečním zadržení klíčového podezřelého Salaha Abdeslama v Bruselu.

Podle jedné z teorií mohli Abrini a Laachraoui podniknout dnešní atentáty, protože předpokládali, že při výslechu Abdeslama by mohli policisté získat informace o místě jejich pobytu.

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders v neděli uvedl, že Abdeslam vyšetřovatelům řekl, že plánoval v Bruselu nové útoky.

Laachraoui údajně odcestoval do Sýrie v únoru 2013 a vrátil se do Evropy pod falešným jménem Soufiane Kayal, které použil v září, když cestoval s Abdeslamem do Maďarska. Policie již dříve potvrdila, že Laachraouiho DNA byla nalezena na několika pásech s výbušninami při listopadových útocích v Paříži. Stopy jeho DNA byly pak odhaleny při pátrání v belgickém městě Auvelais a v bruselské čtvrti Schaerbeek.

Belgičan marockého původu Abrini byl Abdeslamovým kamarádem od dětství - jejich rodiny byly sousedy v bruselské čtvrti Molenbeek - a byl s ním spatřen krátce před atentáty ze 13. listopadu 2015. Byl natočen na kameru u čerpací stanice v severní Francii na silnici vedoucí do Paříže, jak řídí pronajatý vůz Renault Clio, který byl o dva dny později použit teroristy při masakru, který nepřežilo 130 lidí. U benzinové pumpy si společně s Abdeslamem kupovali pití.

Role Abriniho při pařížských útocích je stále nejasná; jeho příbuzní tvrdí, že v době útoků byl v Bruselu. Sám od atentátů v Paříži nebyl spatřen. Podle listu The Guardian se zřejmě podílel na plánování a logistice akcí.

Témata:  Salah Abdeslam Belgie teroristické útoky v Belgii

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 15:12

Škraloup princezny Kate. Opakovaně vynechala královské Vánoce

Vánoce máme už za měsíc od nadcházející neděle, takže přípravy nepochybně probíhají i v řadách britské monarchie. Sváteční hostiny se v posledních letech neúčastní princ Harry a jeho manželka Meghan. Byly však i roky, kdy u stolu chyběli princ William a jeho žena Kate. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimír Putin

Putin varuje před třetí světovou. Útokem hrozí i dalším zemím

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.