Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Celkem 34 mrtvých a 200 zraněných, to jsou čísla dnešních atentátů. Identifikace obětí je obtížná

Bruselem otřáslo několik výbuchů (22. 3. 2016)
Bruselem otřáslo několik výbuchů (22. 3. 2016)
Foto: Profimedia

Brusel - Série dnešních atentátů v belgické metropolie si vyžádala nejméně 34 mrtvých a téměř 200 zraněných. Čtrnáct lidí zahynulo podle hasičů na letišti, kde rovněž utrpělo zranění 96 osob. Podle bruselského starosty Yvana Mayeura si útok v metru u stanice Maalbeek vyžádal nejméně 20 obětí a 106 zraněných. Hasiči ale stále mluví o 15 mrtvých.

Belgičtí hasiči potvrdili 14 mrtvých na letišti. Mluvčí protipožární služby Pierre Meys upozornil, že jde stále o prozatímní bilanci. "Práce na zjišťování (obětí) jsou velmi obtížné," upozornil.

Mayeur na tiskové konferenci uvedl, že v metru zahynulo pravděpodobně 20 lidí a 106 utrpělo zranění, z toho 17 těžké. Úřady podle něj nyní pracují na zjišťování totožnosti obětí. "Bude to těžké a zabere to čas," uvedl Mayeur a vyzval obyvatele Bruselu, Vlámska i Valonska, aby vyjádřili solidaritu s oběťmi atentátů.

Dva podezřelí teroristé, kteří se podle belgické policie spolupodíleli na listopadových teroristických útocích v Paříži, budou pravděpodobně v centru zájmu vyšetřovatelů po dnešních třech explozích na letišti a v metru v Bruselu. Jedná se o 30letého belgického občana marockého původu Mohameda Abriniho a 24letého Syřana Najima Laachraouiho. Ti jsou stále na útěku i po pátečním zadržení klíčového podezřelého Salaha Abdeslama v Bruselu.

Podle jedné z teorií mohli Abrini a Laachraoui podniknout dnešní atentáty, protože předpokládali, že při výslechu Abdeslama by mohli policisté získat informace o místě jejich pobytu.

Belgický ministr zahraničí Didier Reynders v neděli uvedl, že Abdeslam vyšetřovatelům řekl, že plánoval v Bruselu nové útoky.

Laachraoui údajně odcestoval do Sýrie v únoru 2013 a vrátil se do Evropy pod falešným jménem Soufiane Kayal, které použil v září, když cestoval s Abdeslamem do Maďarska. Policie již dříve potvrdila, že Laachraouiho DNA byla nalezena na několika pásech s výbušninami při listopadových útocích v Paříži. Stopy jeho DNA byly pak odhaleny při pátrání v belgickém městě Auvelais a v bruselské čtvrti Schaerbeek.

Belgičan marockého původu Abrini byl Abdeslamovým kamarádem od dětství - jejich rodiny byly sousedy v bruselské čtvrti Molenbeek - a byl s ním spatřen krátce před atentáty ze 13. listopadu 2015. Byl natočen na kameru u čerpací stanice v severní Francii na silnici vedoucí do Paříže, jak řídí pronajatý vůz Renault Clio, který byl o dva dny později použit teroristy při masakru, který nepřežilo 130 lidí. U benzinové pumpy si společně s Abdeslamem kupovali pití.

Role Abriniho při pařížských útocích je stále nejasná; jeho příbuzní tvrdí, že v době útoků byl v Bruselu. Sám od atentátů v Paříži nebyl spatřen. Podle listu The Guardian se zřejmě podílel na plánování a logistice akcí.

Témata:  Salah Abdeslam Belgie teroristické útoky v Belgii

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy